Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general se reevalueaza si dobanda dintr-un ctr. leasing ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

se reevalueaza si dobanda dintr-un ctr. leasing financiar in cont extrabilantier?

Extrabilantier inregistrez un leasing auto financiar:
8036=891 valoarea ratelor de leasing
8051=891 valoarea dobanzii de plata din contractul de leasing

La 31 ale lunii reevaluez soldul lui 167 la cursul BNR din 30/31 ale fiecarei luni conform 3055/2009. si concomitent soldul lui 167 care trebuie sa fie egal cu suma din contul 8036.

Intrebare:
La 31 ale fiecarei luni se face si reevaluarea dobanzii din contul extrabilantier 8051 la cursul din 30/31 ale luniiBNR ?

Multumesc frumos,
Da, se reevalueaza si soldul dobanzii din contul extrabilantier. Odata cu facturarea dobanzii lunare se scade din soldul din contul in afara bilantului valoarea dobanzii la cursul facturii.Soldul in eur ramas ( urmarit pe scadentar) se reevalueaza la cursul BNR din ultima zi a lunii.