avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

buna seara, as dori unele lamuriri in vederea iesirii la pensie anticipata sau de limita de virsta in numele unei bune prietene precum si sotului ei.ea:an nastere:1955,luna 08,ani lucrati cca10;3 copii.el:an nastere1957;luna07;ani lucrati27.va multumesc.
Cel mai recent răspuns: emilia0458 , utilizator 19:50, 9 Ianuarie 2012
Ea:Limita de varsta la 60 de ani si 6 luni(februarie 2017)numai daca va indeplini conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani.
El:Llimita de varsta la 65 de ani.
va multumesc mult ptr raspuns,o seara placuta va doresc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata sebestyen sebestyen Buna ziua, sunt nascut in 1955 luna februarie,din 1974 pana in 2007 am lucrat in grupa a 2-a . la ce data pot iesi la pensie anticipat si care este ... (vezi toată discuția)
Calcul varsta pensie anticipata. Popa Cornel Popa Cornel Buna ziua, ma numesc Popa Corneliu si as vrea sa stiu si eu daca am dreptul de a avea pensie anticipata si daca as putea-o obtine anul acesta sau data cea mai ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie diverse diverse Buna. O persoana care are 30 de ani si 9 luni in campul muncii (fara grupe sau altele), femeie, nascuta in anul 1955, la ce varsta poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)