avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract superficie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract superficie

am incheiat un contract de superficie cu o societate prin persoana mandatata de aceasta.este vorba de un teren pe care urmeaza sa se amplaseze un parc eolian,insa unele probleme abia acum au inceput sa ne dea de gandit.societatea cu care s-a semnat contractul apare ca fiind infiintata in 2009 dar fara angajati inclusiv in 2010(date gasite pe un site de informatii firme),fara profit,fara cifra de afaceri sau alte plati efectuate catre stat.contractul a fost semnat in iunie 2011 si nici unul din cei care au semnat nu au sesizat o neconcordanta in datele mandatarului:datele din cnp nu corespund cu data de nastere inscrisa anterior(mandatara"x" nascuta la data de 09.02.1979,.........................carte identitate.......................,cnp 2830409......).ar mai fi o problema,intr-unul din punctele contractului se spune ca beneficiarul este autorizat sa cedeze,inchirieze,vanda toate drepturile care deriva din contract.din cele citite de mine despre superficie am inteles ca se poate face acest lucru doar dupa realizarea constructiilor,plantatiilor,etc.voiam sa stiu daca nu cumva am fost inselati la incheierea acestui contract,firma respectiva neavand decat interesul sa inchirieze la randul ei terenul firmei care intr-adevar urmeaza sa dezvolte parcul eolian.avem aceste suspiciuni si deoarece in contract mai scrie ca suma ce o vom primi in cazul instalarii unei turbine este de 2000euro(pentru o suprafata de 3000mp,cand eu am citit ca o turbina ocupa cam30mp,iar fundatia este de 331mp).informatiile despre suprafetele ocupate de turbine le-am gasit in raportul de mediu intocmit pentru acest parc.doresc sa stiu daca mai putem face ceva in cazul in care se va dovedi ca am fost intr-adevar inselati.
Nu este o situatie simpla si este necesar sa mergeti cu contractul la un Cabinet de avocat la o consultatie , mai inainte de a investi niste bani pe care puteti sa-i pierdeti usor prin neglijenta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunuri din domeniul public luiza2008 luiza2008 :)Buna ziua, Va rog sa imi raspundeti la o intrebare,daca se poate: poate exista un drept de superficie in ceea ce priveste bunurile din domeniul public? Va ... (vezi toată discuția)
Drept de superficie maxxx maxxx as dori sa aflu daca exista o modalitate legala de stingere sau incetare a dreptului de superficie constand in infiintarea si folosirea unei livezi pe terenul ... (vezi toată discuția)
Accesiunea, superficia, uzufructul, uzul si abitatia, servitutile, fiducia shanna shanna Buna ziua! Sunt studenta la drept in anul al 2 lea si urmeaza sa sustin examenul la drept civil, dar din pacate nu am inteles mare lucru. domnul profesor ne-a ... (vezi toată discuția)