Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salariu si sporuri pentru ore munca noaptea
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salariu si sporuri pentru ore munca noaptea

buna ziua. vreau sa aflu care este salariu si ce sporuri se platesc pentru o persoana care lucreaza numai noaptea de la ora 22 la ora 06 , doar vineri, sambata si duminica, restul zilelor fiind liber? va multumesc anticipat
Salariul este cel stabilit in CIM, aferent orelor lucrate la care se va adauga un spor de 25 %.
Art. 126
Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.