Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor de weekend
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor de weekend

buna seara!va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare :pentru zilele de sambata si duminica noaptea se acorda ambele sporuri?(spor de noapte<spor de weekend>
1. Orele lucrate in perioada repausului saptamanal stabilit, de obicei, in zilele de sambata si duminica, conform legislatiei in vigoare, se platesc cu un spor de weekend stabilit prin contractul colectiv de munca sau prin contractul individual de munca.

2. Conform art.126 C.mun.:
Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

In acest caz, legea lasă la aprecierea părţilor contractului individual de muncă opţiunea între reducerea programului de lucru cu o oră, dar cu menţinerea salariului, şi menţinerea programului normal de lucru dar cu adăugarea unui spor la salariu de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

Prin urmare , sporul pentru munca de noapte este acordat numai in anumite conditii.
buna seara ! revin cu o intrebare -daca ambele conditii sunt indeplinite (pt. acordarea sporului de weekend si sporului de noapte) nu trebuiesc acordate ambele? simultan...va multumesc!
Atentie ca sporul de noapte nu este obligatoriu .Legea prevede ca,ssalariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

Asadar, sporul de noapte se acorda in conditiile in care nu beneficiati de un program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte.
Numai in acest caz, beneficiati de ambele sporuri.