Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor munca de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor munca de noapte

Buna ziua,
In cazul in care am salariati care efectueaza si munca de noapte, trebuie sa le acord spor de 25% permanent la salariul de baza si sa le platesc fiecare ora de noapte cu un adaos de 25% (valoare salariu/ora + 25% = valoare ora de noapte)?
In cadrul societatii noastre s-a hotarat ca orele de noapte sa fie remunerate cu un plus de 25% (pentru fiecare ora de noapte) si se acorda spor permanent de 5% la salariu de baza pentru zilele de weekend, cu acordarea a 2 zile libere consecutive.
Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

Daca s-a decis la acordarea unui spor , atunci acesta se va calcula efectiv la orele lucrate noaptea.

Este corect ce sa decis in cadrul societatii dvs cu privite la orele de noapte si la sporul pentru munca in week-end.