Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Nerespectarea semnului STOP
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Nerespectarea semnului STOP

data de 06.01.2012 un conducator auto ce nu a respectat semnul STOP a intrat frontal in autovehiculul condus de catre mine regulamentar.In urma coliziunii am fost la urgente, mi s-a facut un tomograf din care a reiesit "fractura de os parietal superior dreapta",nu am ramas internata,am semnat un formular prin care daca am acele simptome sa revin de urgenta,iar daca nu peste 3 zile sa ma duc la medicul de familie sa-mi dea trimitere la specialisti sa fiu reexaminata
in continuare nu ma simt bine ma doare capul,sunt buimaca si am usoare ameteli,am fost la neurolog ma reexaminat si mi-a spus ca mi s-au "dereglat circuitele" si ca dureaza ceva timp sa ma refac,dar ca nu ar fi vorba de vreo fractura si ca depinde de cel care interpreteaza un tomograf
mi-a dat medicatie pt 1 luna si sa fac un Rmn care este destul de scump pt bugetul meu tinand cont ca sunt somera
Intrebarea mea ar fi nu cel vinovat ar trebui sa-mi plateasca Rmn-ul si medicamentele?care ar fi calea legala pt ca acesta sa suporte cheltuielile
in urma Rmn-ului se pare ca nu a fost vorba de fractura si ca probabil cei de la urgente au interpretat gresit tomograful daca medicul legist nu mi-a eliberat certificatul cheltuielile suportate pt investigatii si tratament cum le pot recupera?
sa il dau in judecata in tribunal?precizez ca la politie am facut si plangere penala