Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL, PF, II sau AF ???
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL, PF, II sau AF ???

Buna ziua, stiu ca subiectul a mai fost pe Forum dar ...legile s-au mai schimbat si nu stiu ce poate fi mai bine iar juristii pe care i-am consultat au pareri oarecum diferite. Situatia este urmatoarea: prietena mea vrea sa inceapa o mica afacere cu imbracaminte (un stand) in care sa fie implicat si sotul ei (sau nu) si nu stie ce ar fii mai bine pentru asta, un II, AF, SRL,PF ??? Mentionez ca in momentul de fata nu au un loc de munca si nici foarte multi bani (de aruncat) asa ca ei cauta varianta cea mai avantajoasa si aici ma refer taxe si impozite si ce Dumnezeu mai presupune o asemenea afacere . Ei vor ca in cazul in care aceasta mica afacere nu va merge foarte bine sa nu se trezeasca cu dari mari de platit la Stat fara sa fii facut profit sau profitul sa fii fost f. mic. Va multumesc anticipat pentru ajutor. :)
Cel mai indicat ar fi o intreprindere familiala, avand in vedere afacerea preconizata.