Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Limitele indemnizatiei CCC, modificate de la 1 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Limitele indemnizatiei CCC, modificate de la 1 ianuarie 2012?

In OUG 111/2010, la art. 2, alin. 2 si 3 se prevede ca limitele indemnizatiei sunt "(2) indemnizatia se stabileste in cuantum de 75 % din media veniturilor realizate in ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 1,2 ISR si nici mai mare de 6,8 ISR.
(3) indemnizatia se stabileste in cuantum de 75 % din media veniturilor realizate in ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 1,2 ISR si nici mai mare de 2,4 ISR."
Va rog sa-mi explicati ce inseamna, deoarece nu inteleg. Ce valori reprezinta aceste ISR?
Multumesc

ISR= indicatorul social de referinta. ISR=500 lei

iar in OUG 111/2010 :
Art. 2
(1)Începând cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia opţional de următoarele drepturi:
a)concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la un an, precum şi de o indemnizaţie lunară;
b)concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, precum şi de o indemnizaţie lunară.
(2)Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) lit. a) se stabileşte în cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 600 lei şi nici mai mare de 3.400 lei.
(3)Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) lit. b) se stabileşte în cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 600 lei şi nici mai mare de 1.200 lei.
(4)Pentru copilul cu handicap concediul pentru creşterea copilului se acordă până la împlinirea de către acesta a vârstei de 3 ani, iar indemnizaţia aferentă se acordă în cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 600 lei şi nici mai mare de 3.400 lei."

Adica :1,2*500=600 ; 6,8*500=3400 ; 2,4*500=1200
Am inteles, multumesc. Deci, valoarea nu se modifica, ci doar faptul ca acum se raporteaza la acest indice. Trebuie sa va mentionez ca de la 01.01.2012, art. 2 alin 4 a fost abrogat.
A fost abrogat fiindca prevederile sale au fost introduse in art.2(1), lit.a) si art.2(2).
Da, asa este. Multumesc. Deci, in concluzie, sumele nu s-au modificat, ci doar faptul ca raportarea se face la indice. La fel si alocatia de stat. Nu mai apare in aceasta OUG, dar este reglementata in lg alocatiei de stat. Ramane sa ne lamurim ce vrea sa zica art 11.