Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara pentru 2 copii se poate justifica ca ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara pentru 2 copii se poate justifica ca a fost platita cu bonuri de cheltuieli cu copii in programul de vizita?

Ce articol din lege arata ca pensia alimentara se plateste in bani si nu poate fi inlocuita cu bonurile prin care s-a cumparat benzina ca ia plimbat pe copii, cu bonuri cumparate pentru mancarea in perioda cand au fost luati copii de tatal lor.
Pensia de intretinere se poate plati fie in bani, fie in natura (art.530 din Noul Cod civil), dar acest lucru trebuie clar prevazut in hotararea judecatoreasca.

Avand in vedere ca s-a ajuns la stabilirea unei pensii de intretinere, obligatia tatalui nefiind indeplinita de bunavoie, stabilindu-se o prestatie in bani, debitorul nu poate invoca faptul ca a contribuit in natura, cumparandu-le alimente in timpul programului de vizitare sau asigurandu-le... transportul spre locurile de promenada(!).

Daca nu va plateste pensia vreme de 2 luni, puteti sa depuneti plangere penala in acest sens.
ContSters234722, utilizator
NU se poate plati decat asa cum a dispus instanta; il puteti executa, insa mai bine negociati cu el.