Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedez jumatatea mea de teren coproprietarului care nu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedez jumatatea mea de teren coproprietarului care nu o vrea! Cum procedez?

Buna ziua,
Vreau va rog sa ma lamuriti intr/o problema pe care nu stiu cum o pot rezolva.
Impreuna cu x am cumparat un teren. Suntem coproprietari. Eu Ionescu, el Popescu. Eu doresc pur si simplu sa ma spal pe maini de acest teren, vreau sa il dau, donez, cedez, celuilalt coproprietar. Doar ca, acesta nu vrea. Adica nu va merge cu mine la nici un notariat sa facem vreun act. Ce pot face in aceasta situatie? Va multumesc pentru raspunsuri.
Te duci la primarie pui afis cu "donez teren..." si sunt sigur ca vei gasi un doritor...
Daca omul nu-l vrea n-ai ce-i face...
Nu l puteti obliga sa cumpere sau sa primeasca ca donatie partea dvs de teren. Puteti sa vindeti sau o donati altcuiva cota parte pe care o detineti din teren.
Buna seara,
Multumesc pentru raspunsuri, desi unele sunt totusi peiorative.
Intrebarea mea se referea la faptul ca oricum nu pot ceda, vinde (din cunostintele mele) fara acordul co-proprietarului, deci persoana cea mai in masura sa intre in posesia terenului era chiar co-proprietarul.
Sau informatiile mele nu sunt bune?

Va rog, am nevoie de un sfat pertinent.
Multumesc
Daca ati cumparat terenul pe cote parti ( daca in act sunteti trecuti fiecare cu cate 1/2 sau in alte proportii ), puteti vinde sau dona cui doriti.
gi-jane2, moderator
In contract scrie: ...Eu x vand numitilor y si z, in cote indivize si egale de 1/2 fiecaruia....
Este totuna cu ce spuneti dvs?

Multumesc