Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vânzare apart
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vânzare apart

Bună ziua, am și eu o întrebare..Vrem sa vindem un apartament. Suntem o sora și un frate la părinți. Mama este la a 2a căsătorie după ce tata a decedat. Dacă vindem apartamentul, ce procent revine fiecăruia? Iar dacă fratele nu vrea sa vândă deoarece vrea o cota parte mai mare, îl putem vinde fără acordul lui?
Buna ziua,
Apartamentul a fost bun comun al parintilor ( adica il detineau in cote egale)?
Daca da... ati facut succesiunea?
Daca nu ati facut succesiunea in urma tatalui dvs. va trebui sa o faceti, altfel fiecare o sa fie proprietar pe o cota parte din acel apartament.
Daca a fost bun comun al parintilor dvs. atunci, in urma succesiunii, mama dvs. o sa detina o cota de 5/8 din acel apartament si dvs. si fratele dvs. o sa impartiti restul de 3/8.
Mergeti la un notar din localitate, faceti succesiunea ( si partajul, daca va intelegeti).
Daca nu va intelegeti la succesiune si partaj... discutati cu un avocat si mergeti in instanta.
Abia dupa toate astea puteti vinde...
Ionut.ion, utilizator
Da, apart a fost un bun comun al părinților. Nu s-a făcut nici succesiune și nici partaj pt ca unul din copii nu este de acord.. Însă mama vrea sa doneze partea ei unuia dintre copii,se poate?
dumas2000, utilizator
Se poate dar la decesul dumneaei s-ar putea ca celalalt sa va cheme in instanta pentru incalcarea rezervei succesorale.
Mai bine ati cumpara la pretul pieteti partea mamei dvs, asta daca va permiteti.
Asa nu o sa mai aveti eventuale probleme in genul celei de mai sus.
Plus ca nu va poate dona decat jumatatea ce-i apartine acum fara dezbaterea succesiunii.
Ionut.ion, utilizator
Adică cum sa cumpăr partea mamei la prețul pieței, mai exact..
Ca si cand ati cumpara orice alt apartament de la un strain...