Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vânzare apart
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vânzare apart

Bună ziua, am și eu o întrebare..Vrem sa vindem un apartament. Suntem o sora și un frate la părinți. Mama este la a 2a căsătorie după ce tata a decedat. Dacă vindem apartamentul, ce procent revine fiecăruia? Iar dacă fratele nu vrea sa vândă deoarece vrea o cota parte mai mare, îl putem vinde fără acordul lui?
Teoretic da. Practic care este actul de proprietate care îi atestă dreptul asupra cotei respective și în baza căruia să o transmită?
Acesta este și scopul dezbaterii succesiunii.