Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mama mea vrea sa ma evacueze din casa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mama mea vrea sa ma evacueze din casa

Tatal meu a decedat anul trecut,sunt singurul copil al parintilor mei,locuiesc cu forme legale impreuna cu sotul,fiica si mama mea in aparatamentul parintilor mei,dar pentru ca mama nu il suporta pe sotul meu,nu a acceptat nici succesiunea la notar,iar acum ameninta cu tribunalul.Stiu exact ca partea mea din ap.este de 3/8.
Intrebarea mea este care ar putea fi sentinta instantei in acest caz?
Mentionez ca sub nicio forma nu vreau sa se ajunga la vinderea apartamentului pentru a ne despagubi una pe cealalta.Instanta ma obliga sa ii dau partea ei pentru a ramane eu in apartament,sunt obligata sa vand apartamentul?Si daca nu am bani sa o despagubesc pe ea ce fac?Plec eu din casa si stau in strada?Care este pasul urmator dupa stabilirea partilor ce ni se cuvin?
Daca nu va intelegeti amiabil ca sa dezbateti succesiunea la notar, singura care e in instanta, asa ca mama va "ameninta" cu calea legala.
Daca la iesirea din indiviziune solicitati atribuirea imobilului, o sa ii platiti sulta mamei. Nu va obliga nimeni sa vindeti imobilul ca sa platiti, logic. Puteti face un imprumut sau sa fi strans niste bani, ca stiati ca urmeaza partajul.
daca mama cere atribuirea ap, va trebui sa va despagubeasca. e in avantaj mama pt ca are o cota mai mare , iar dvs nu aveti bani pt sulta, pt mama ar fi poate mai usor sa va despagubeasca pt cota.
poate reusiti s-o faceti sa se razgandeasca sa actioneze ininstanta pt dezbaterea succesiunii si partaj
V-as mai ruga sa cititi ceva:
Nu stiam ca urmeaza partajul pentru ca nu mi-am dat seama ce fel de mama am,credeam ca tot apartamentul imi va reveni mie la un moment dat.Ce vreau sa stiu este daca instanta ne da un termen,mie sau mamei pentru a ne plati una celeilate sulta?Nu putem locui impreuna dupa sentinta?Mi-e mila de ea,are leucemie,nu se gandeste cata nevoie are de mine,se pune la ambitie asa aiurea.
Ma intelegeti?
Nu e obligatoriu sa faceti partajul, puteti ramane in indiviziune, adica co-proprietari. Dar e bine sa dezbateti succesiunea.
Asa o sa isi dea seama ca puteti oricand sa faceti partajul si poate o sa va intelegeti mai bine.