Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... INTREPRINDERE INDIVIDUALA
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

INTREPRINDERE INDIVIDUALA

Buna ziua!
M-ar interesa sa infiintez o intreprindere individuala cu activitate pentru un magazin online. Am inteles ca este mult mai avantajos decat un SRL.Dureaza mai putin procedura de infiintare, insa nu stiu sigur daca pot avea angajati si cati.Am inteles ca este constituita de membrii, nu asociati.Cati membrii pot fii si pot fi in acelasi timp angajati ai intreprinderii? Pentru magazin online as avea nevoie de casa marcat?Intreprinderea individuala este platitoare de tva?Ce alte taxe ar trebui achitate la stat?Cum ar trebui platite, trimestrial, anual?Ar trebui depuse declaratii?Astept raspunsuri.Va multumesc anticipat.
Costurile pentru infiintarea intreprinderii individuale sunt intr-adevar mai mici. Poti avea pana la 5 angajati. De poti declara de la inceput platitor de Tva sau nu, oricum daca ajungi la o cifra de afaceri de 35000euro finantele te trec automat la platitor de tva. Poti sa te declati platitor de impozit pe venit(3% di cifra de afaceri) sau platitor de impozit pe profit(16% din diferenta dintre venituri si cheltuieli). Poti sa te declari cu plata la luna sau trimestru in cazul in care esti platitor de tva. Pentru celelalte la trimestru. Prin declaratia 010 iei decizia de la inceput cum si ce fel vrei sa fii. Declaratii vor fi in functie de optiunea luata de tine. Daca alegi sa platesti tva depui declaratia 300 la luna sau trimestru dupa optiune. In declaratia 100 declari valoarea inpozitului pe profit sau pe venit. Declaratia 112 se depune lunar daca ai salariati. declaratia 394 lunar cu toate livrarile si achizitiile pentru platitorii de tva, etc.