avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Persoana fizica independenta
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Persoana fizica independenta

As dori sa stiu cum functioneaza PFI si mai ales ce acte trebuiesc pentru inregistrare
Cel mai recent răspuns: dan_vacarescu , utilizator 20:07, 10 Ianuarie 2012
Autorizarea persoanelor fizice si a asociatiilor familiale care desfasoara activitati economice in mod independent este reglementata de Legea nr.300/2004
Acte necesare pentru inregistrarea in registrul comertului:
- cerere de inregistrare(se obtine de la registrul comertului);
-dovada verificarii disponibilitatii si rezervarii firmei(se obtine de la registrul comertului);
- copie C.I;
-copie legalizata dupa actul de proprietate;
-extras de carte funciara in original,in termen de valabilitate;
-certificat de atestare fiscala in original,in termen de valabilitate;
-acordul asociatiei de proprietari(daca declarati sediul social la apatament);
-documente care atesta pregatirea/experienta profesionala:copie dupa diploma de studii/atestate care sa aiba legatura cu obiectul de activitate ce urmeaza a fi desfasurat;
- contract de comodat;
-specimen de semnatura;
La infiintarea de PFA (persoana fizica autorizata) este necesara dovada sediului social,urmand ca la adresa respectiva sa fie inregistrata PFA-ul.
Un medic recent iesit la pensie poate lucra in spital ca PSI si cred ca exista o diferenta intre PFI siPFA in acest caz cum poate lucra ca PSI si ce acte trebuie sa inainteze Registrului Comertului, as dori daca se poate sa-mi faceti o insiruire a documentelor si a termenelor ce trebuiesc respectate
Cu deosebita stima

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Creare pfa documente bodo gabriella bodo gabriella doresc sa ma interesez pt cineva care daca este in concediu de crestere copil si isi face PFA i se taie cumva indemnizatia de crestere copil???? Ce acte sunt ... (vezi toată discuția)
Mai exista pfi? magdalena iacobescu magdalena iacobescu As vrea sa stiu daca se mai face PFI , care sunt pasii de urmat si ce acte sunt necesare,ce trebuie sa platesti in acest caz (vezi toată discuția)
Cum se infiinteaza o persoana de drept privat fara personalitate juridica ? windas windas are cineva idee cum se infiinteaza o persoana de drept privat fara personalitate juridica ? (vezi toată discuția)