Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... creare PFA documente
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

creare PFA documente

doresc sa ma interesez pt cineva care daca este in concediu de crestere copil si isi face PFA i se taie cumva indemnizatia de crestere copil????
Ce acte sunt necesare pt a deveni un PFA si unde trebuie mers pentru a se inregistra.

va multumesc pt timpul acordat
Buna ziua.Actele necesare sunt:
Copie C.I.
Cererea de inregistrare la R.C
Dovada verificarii disponibilitartii si rezervarii denumirii la Registrul Comertului
Copie legalizata dupa dovada de proprietate,
Extras de carte funciara in original, in termen de valabilitate,
Certificat de atestare fiscala in original, in termen de valabilitate
Acordul Asociatiei de proprietari/locatari
Documente care atesta pregatirea/experienta profesionala: Copie dupa diploma/acte de studiu/atestate (care sa aiba legatura cu obiectul de activitate ce urmeaza a fi desfasurat) - dovada calificarii in domeniul de activitate urmarit
Contract de comodat sau de inchiriere in cazul in care nu sunteti proprietar a unui spatiu.
La infiintarea de PFA va este necesara dovada sediului social, urmand ca la adresa respectiva sa fie inregistrata Persoana Fizica Autorizata.
Daca iti infiintezi PFA va trebui sa renunti la indemnizatie de crestere.