Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare PFA sau Intreprindere individuala?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare PFA sau Intreprindere individuala?

Buna ziua,
Ca profesor, pentru a vinde legal cursuri didactice pentru studenti, ce forma de societate trebuie sa aleg? Care este demersul? Ce documentatie trebuie depusa? Va multumesc. Cu stima, Radu
Se poate ori I.I ori PFA
Acte necesare :

Documentele necesare pentru infiintarea unei Intreprinderi Individuale sunt urmatoarele:

Copie C.I.
Copie legalizata dupa dovada de proprietate (in cazul in care nu aveti unde sa va inregistrati sediul, puteti opta pentru serviciul nostru de gazduire sedii sociale)
Extras de carte funciara in original, in termen de valabilitate,
Certificat de atestare fiscala in original, in termen de valabilitate
Acordul Asociatiei de proprietari/locatari
Documente care atesta pregatirea/experienta profesionala: Copie dupa diploma/acte de studiu/atestate (care sa aiba legatura cu obiectul de activitate ce urmeaza a fi desfasurat) - dovada calificarii in domeniul de activitate urmarit
Contract de comodat
Specimen de semnatura
Procura notariala
Va multumesc frumos pentru raspuns.