Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Chiar imi trebuie contabil?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Chiar imi trebuie contabil?

Buna seara, odata ce eu intocmesc foaia de pontaj, statul de plata, ma duc sa depun declaratiile, si " eu tin contabilitatea" contabilul meu e ...... . Ma intreb chiar am nevoie de contabil ? Vreau sa zic ma obliga statul sa am neaparat contabil daca eu ca Administrator si Asociat ma ocup de toate.
Daca dvs. faceti contbilitatea primara, pentru semnarea bilantului puteti face un contract cu un cabinet de experti contabili.
k . si cu ce sa ma ajute ...... , ca platesc contabilul actual sau un expert tot scot bani degeaba .... nu?

In functie de nivelul de activitate puteti plati lunar o factura de 200 - 500 RON catre cabinetul de expert contabil pe cand salariul angajatului contabil este firesc mai mare. Oricum trebuie ca sa va semneze cineva bilantul.
la sfarsit de exercitiu financiar, faceti contract de prestari serviciii pt intocmire si semnare bilant. cu 200lei pe an o rezolvati.
daca dvs aveti studii superioare economice si considerati ca va descurcati singura, nu trebuie sa angajati sau sa colaborati cu expert contabil
Sunt si eu curioasa ce expert contabil isi pune semnatura.Nu doamna,nu va obliga statul sa aveti contabil.Cum statul nu va obliga sa mergeti la medic,avocat.Puteti sa va operati singura,sa va reprezentati singura in instanta etc.Felicitari ca reusiti sa faceti atat de multe lucruri,sa tineti pasul cu legislatia.Cunoasteti,banuiesc, ca raspunderea va apartine integral.
P.S.
Consider din tonul postarii ca dvs.minimalizati rolul contabilului sau mai bine spus il excludeti 100% ca importanta,iar aceasta mi se pare jignitor pentru multi profesionisti.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil