avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... poprire: banca a indisponibilizat suma de 423 lei la ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

poprire: banca a indisponibilizat suma de 423 lei la data 16.09.2011 si a virat suma la data 9.12.2011

la data de 16.09.2011 am primit in cont suma de 100 euro.
am mers la banca si mi-au spus ca am poprire pe cont de la AFP si nu pot scoate banii.
m-am conformat si la data 9.12.2011am mers iarasi la banca pentru a primi suma de 200 euro si mi-au dat suma de 200 euro pentru ca poprirea nu mai era in vigoare.
numai ca suma de 100euro indisponibilizata anterior era tot in contul bancii nicidecum virata la AFP.
care este termenul de la indisponibilizarea sumei pana la virarea sumei?


Ultima modificare: Miercuri, 11 Ianuarie 2012
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: Georgeta Anghel (Rusu) , Avocat 11:02, 12 Ianuarie 2012
In mod legal in 15 zile de la indisponibilizare banii trebuie virati catre creditori.
as dori sa stiu in ce articol de lege este prevazut ca in 15 zile de la indisponibilizare trebuie virati banii la creditori
Art. 456 alin1 lit a) din codul de procedura civila coroborat cu art. 458 alin.1 din acelasi cod.

Art. 456
(1)În termen de 15 zile de la comunicarea popririi, iar în cazul sumelor de bani datorate în viitor, de la scadenţa acestora, terţul poprit este obligat:

a)să consemneze suma de bani sau, după caz, să indisponibilizeze bunurile mobile incorporale poprite şi să trimită dovada executorului, în cazul popririi prevăzute la art. 453 alin. (1);

Art. 458
(1)Executorul judecătoresc va proceda la eliberarea sau distribuirea sumei de bani consemnate, numai după împlinirea termenului de 15 zile de la primirea dovezii de consemnare a acestei sume.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Consemnarea sumei stelian67 stelian67 As avea o intrebare : In cit timp este obligata banca sa vireze banii in contul executorului judecatoresc dupa ce acesta a facut instiinatrea cu titlul ... (vezi toată discuția)
Poprire salariu girant jacqueline_k jacqueline_k Buna ziua! Vreau sa va intreb daca un executor judecatoresc poate cere societatii unde lucreaza salariatul infiintarea popririi pe 1/3 din veniturile sale ... (vezi toată discuția)
Poprire pe cont marianturtoi marianturtoi Am primit in contul meu la [banca] Slobozia suma de 100 euro la data 16.09.2011,cand am mers la ghiseul bancii Slobozia m-i s-a spus ca am contul blocat de ... (vezi toată discuția)