Forum Discuţii juridice Executare silită consemnarea sumei
Discuție deschisă în Executare silită

consemnarea sumei

As avea o intrebare : In cit timp este obligata banca sa vireze banii in contul executorului judecatoresc dupa ce acesta a facut instiinatrea cu titlul executoriu atasat? Mentionez ca exista sume in contul debitorului .
Dupa regulile bancii. Daca se gaseste disponibil si s-a introdus poprirea banii se pot vira si in aceeasi zi. La executor in cont vor sta perioada convenita cu el - de regula 15-30 de zile.
M-ar interesa un raspuns exact . Ceva de genul conform art N din legea X ,banca poate tine banii maximum N zile dupa care este oblgata sa-i vireze in contul executorului ,care va face procesul verbal de distribuire a sumei,
Multumesc
stelian67 a scris:

As avea o intrebare : In cit timp este obligata banca sa vireze banii in contul executorului judecatoresc dupa ce acesta a facut instiinatrea cu titlul executoriu atasat? Mentionez ca exista sume in contul debitorului .

Art. 456 C.proc.civ. - in cazul popririi
In termen de 15 zile de la comunicarea popririi, iar in cazul sumelor de bani datorate in viitor, de la scadenta acestora, tertul poprit este obligat:
a) sa consemneze suma de bani sau, dupa caz, sa indisponibilizeze bunurile mobile incorporale poprite si sa trimita dovada executorului, in cazul popririi prevazute la art. 453 alin. 1;
b) sa plateasca direct creditorului suma retinuta si cuvenita acestuia, in cazul popririlor prevazute de art. 453 alin. 2. La cererea creditorului suma ii va fi trimisa la domiciliul indicat sau, daca este cazul, la resedinta indicata, cheltuielile de trimitere fiind in sarcina debitorului.
Daca sunt infiintate mai multe popriri, tertul poprit va proceda potrivit alin. 1, comunicand, dupa caz, executorului ori creditorilor aratati la lit. a) si b) din acelasi alineat numele si adresa celorlalti creditori, precum si sumele poprite de fiecare in parte.

Art.458 C.proc.civ.
Executorul judecatoresc va proceda la eliberarea sau distribuirea sumei de bani consemnate, numai dupa implinirea termenului de 15 zile de la primirea dovezii de consemnare a acestei sume.
Creditorilor care nu locuiesc sau nu-si au sediul in localitatea unde functioneaza executorul, acesta le va trimite sumele platite de tertul poprit pe cheltuiala debitorului.

V-am inteles perfect stiu toata procedura distribuirii sumelor acest capitol e ok.
Ceea ce ma intereseaza pe mine in mod deosebit este temeiul legal si timpul in care BANCA trebuie sa consemneze in contul executorului suma aflata in cont la momentul infiintarii popririi.
Mai spun odata ma intereseaza doar obligatia BANCII.

MULTUMESC