Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inscriere masina
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inscriere masina

Salut,
Vreau si eu sa inscriu masina pe numele meu si as vrea sa mi se spuna si mie exact ce anume sa fac daca stie careva.
Problema este ca proprietarul masinii care este scris in talon, a facut un contract de vanzare cu persoana de la care am cumparat eu masina si asta nu a inscris-o pe numele lui si eu am cumparat-o de la el dar nu am facut inca contractul de vanzare-cumparare si vreau sa o inscriu. Cum procedez ?
Si sper ca am aplicat la forumul care trebuie.
Astept raspuns, multumesc.
RacerX a scris:

-certificatul fiscal il am, dar scrie numele persoanei de la care am luat eu masina.(este vreo problema ? );
-cartea de identitate o am ;
- fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare de unde trebuie sa o iau ?
-Copia tichetului de asigurare asta este asigurarea ?
-Copia documentului de proprietate =contract de vanzare - cumparare cu cine trebuie sa il fac eu contractul cu cel care este scris pe talon, sau cel de la care am luat masina ?
-numerele daca vreau sa ramana aceleasi pot ?
Am mai inca o chesti ca cica ar trebui sa imi fac asigurarea si rovignieta pe numele meu, asa este ?