avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inscriere masina
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inscriere masina

Salut,
Vreau si eu sa inscriu masina pe numele meu si as vrea sa mi se spuna si mie exact ce anume sa fac daca stie careva.
Problema este ca proprietarul masinii care este scris in talon, a facut un contract de vanzare cu persoana de la care am cumparat eu masina si asta nu a inscris-o pe numele lui si eu am cumparat-o de la el dar nu am facut inca contractul de vanzare-cumparare si vreau sa o inscriu. Cum procedez ?
Si sper ca am aplicat la forumul care trebuie.
Astept raspuns, multumesc.
Cel mai recent răspuns: RacerX , utilizator 16:48, 11 Ianuarie 2012
RacerX a scris:

-certificatul fiscal il am, dar scrie numele persoanei de la care am luat eu masina.(este vreo problema ? );
-cartea de identitate o am ;
- fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare de unde trebuie sa o iau ?
-Copia tichetului de asigurare asta este asigurarea ?
-Copia documentului de proprietate =contract de vanzare - cumparare cu cine trebuie sa il fac eu contractul cu cel care este scris pe talon, sau cel de la care am luat masina ?
-numerele daca vreau sa ramana aceleasi pot ?
Am mai inca o chesti ca cica ar trebui sa imi fac asigurarea si rovignieta pe numele meu, asa este ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot obtine un certificat pentru un autoturism din anglia? marius_2012 marius_2012 buna am cumparat si eu un passat 3b cu numere de anglia de vreun an foarte ieftin si m-am apucat de il facut tuning acum la sfarsit ma costat 3600e cu totu si ... (vezi toată discuția)
Pot sa inmatriculez masina pe adresa din buletin dac am viza de flotant in alt juet? laura26_02 laura26_02 mi-am facut viza de flotant pt a ma putea casatori in localitatea in care m-am nascut, dar in care nu mai locuiesc. viza de flotant am folosit-o, dar acum nu ... (vezi toată discuția)
Inmatriculari auto si radieri eugen buleandra eugen buleandra am cumparat o masina din targ,masina fiind vanduta de un intermediar,cand am contactat adevaratul proprietar pentru a face actele masinii,acesta mi-a spus ca ... (vezi toată discuția)