Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... asociatie(ong) contract cu pfa-ul unui functionar ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

asociatie(ong) contract cu pfa-ul unui functionar public

Asociatia (organizatie nonguvernamentala) are in implementare un proiect finantat din fonduri UE. In cadrul acestui proiect intentionam sa angajam contractual (proiectul impune prin PFA) doi functionari publici (cu experienta in domeniul proiectelor). Intrebarile sunt:

-functionarii publici pot sa-si infiinteze PFA?

-asoiatia poate realiza contract cu functionarii publici care infiinteaza PFA?
george-neagu, moderator
Functionarul public se poate autoriza ca pfa daca activitatea din pfa nu vine in contradictie cu atributiile din fisa postului. Aveti mai multe comentarii care ar trebui sa-l intereseze pe respectivul functionar la adresa [ link extern ]
Ong-ul poate colabora pe baze contractuale cu un pfa. Atentie la impozitarea pentru acest contract calculata, declarata si platita de ong.
george-neagu, moderator