Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical de sarcina si lauzie dupa revenire ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical de sarcina si lauzie dupa revenire din concediu crestere copil

As dori sa va intreb daca am dreptul la concediu medical platit la toate cele 3 societati la care am contract de munca, avand in vedere ca inainte de intrarea in CM de sarcina si lauzie am fost in concediu de ingrijire copil. Daca da, toate societatile ar trebui sa-mi calculeze CM la valoarea totala a indemnizatiei pe care am avut-o in ultimele 6 luni anterioare CM? Multumesc!
1.Perioada cat v-ati aflat in concediu de crestere copil este stagiu asimilat .

2.“Art. 69Norme60/32/2006:
(1) In situatia in care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor art. 68, se constituie baza de calcul a indemnizatiilor se utilizeaza perioadele asimilate stagiului de cotizare prevazute la art. 12 alin. (2) si (4), veniturile care se iau in considerare sunt:
a) indemnizatia lunara pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, potrivit Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, respectiv indemnizatia pentru cresterea copilului cu handicap cu varsta cuprinsa intre 3 si 7 ani, potrivit Legii nr. 448/2006, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;

3.Art. 72Norme 60/32/2006:
(1) Pentru persoana care se afla in doua sau mai multe situatii dintre cele prevazute la art. 1 alin. (1) lit. A si B din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, si care desfasoara activitatea la mai multi angajatori, la fiecare fiind asigurata conform acestei ordonante de urgenta, indemnizatiile se calculeaza si se platesc, dupa caz, de fiecare angajator

Avand in vedere reglementarile mentionate mai sus,aveti dreptul la cm platit de catre toti angajatorii dvs.Baza de calcul va fi constituita din indemnizatia lunara pt. cresterea copilului
din ultimile 6 luni.
1. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 33. - Pentru persoana asiguratã care se aflã în douã sau mai multe situaţii prevãzute la art. 1 alin. (1) lit. A şi B şi care desfãşoarã activitatea la mai mulţi angajatori, la fiecare fiind asiguratã conform prezentei ordonanţe de urgenţã, indemnizaţiile se calculeazã şi se plãtesc, dupã caz, de fiecare angajator.

2. Din Normele de aplicare ale OUG 158/2005:

Art. 72. - (1) Pentru persoana care se aflã în douã sau mai multe situaţii dintre cele prevãzute la art. 1 alin. (1) lit. A şi B din Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 158/2005, aprobatã cu modificãri şi completãri prin Legea nr. 399/2006, cu modificãrile şi completãrile ulterioare, şi care desfãşoarã activitatea la mai mulţi angajatori, la fiecare fiind asiguratã conform acestei ordonanţe de urgenţã, indemnizaţiile se calculeazã şi se plãtesc, dupã caz, de fiecare angajator. În aceastã situaţie primele douã exemplare originale ale certificatului de concediu medical se prezintã spre calcul angajatorului la care asiguratul are venitul cel mai mare, iar la celãlalt/ceilalţi angajator/angajatori se prezintã cele douã exemplare în copii certificate de cãtre medicul prescriptor.

(2) Pe copiile certificate se va înscrie «Conform cu originalul» şi se va aplica ştampila unitãţii, parafa şi semnãtura medicului prescriptor, precum şi, dupã caz, parafa şi semnãtura medicului şef de secţie, în cazul concediului medical acordat la externare pentru o perioada mai mare de 7 zile.

(3) Angajatorii plãtitori au obligaţia respectãrii prevederilor art. 1.
Va multumesc mult pentru raspunsuri!

Chiar daca mie imi sunt clare legea si normele, casa de sanatate sustine o alta varianta, pe care si-a exprimat-o in scris in urma unei adrese pe care am facut-o catre ei.
In opinia lor, ei considera ca eu nu ma aflu in situatia reglementata de prevederile art. 72 alin (1), si anume ca nu am realizat venituri din trei surse. (Legea zice ca trebuie sa desfasor activitate la mai multi angajatori si nu sa obtin venituri de la ei!)
Mai mult, considera ca atata timp cat actul normativ in discutie nu reglementeaza expres faptul ca indemnizatia pt CIC va fi luata in calcul de catre fiecare angajator unde a realizat veniturile in baza carora aceasta din urma a fost stabilita, ei considera ca se aplica regula obisnuita in cazul unui asigurat cu un singur angajator. Imi recomanda, deci sa-mi depun certificatul medical respectiv la un singur angajator!
E corect asa? Ce sa intampla cu ceilalti angajatori? Ma ponteaza in concediu fara salariu???
Faceti o sesizare si la Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, pe:
[ link extern ]
ancag80 a scris:

Va multumesc mult pentru raspunsuri!

Chiar daca mie imi sunt clare legea si normele, casa de sanatate sustine o alta varianta, pe care si-a exprimat-o in scris in urma unei adrese pe care am facut-o catre ei.
In opinia lor, ei considera ca eu nu ma aflu in situatia reglementata de prevederile art. 72 alin (1), si anume ca nu am realizat venituri din trei surse. (Legea zice ca trebuie sa desfasor activitate la mai multi angajatori si nu sa obtin venituri de la ei!)
Mai mult, considera ca atata timp cat actul normativ in discutie nu reglementeaza expres faptul ca indemnizatia pt CIC va fi luata in calcul de catre fiecare angajator unde a realizat veniturile in baza carora aceasta din urma a fost stabilita, ei considera ca se aplica regula obisnuita in cazul unui asigurat cu un singur angajator. Imi recomanda, deci sa-mi depun certificatul medical respectiv la un singur angajator!
E corect asa? Ce sa intampla cu ceilalti angajatori? Ma ponteaza in concediu fara salariu???

Din pc. meu de vedere nu este corect.Aveti cate un cim incheiat pt.fiecare dintre cei 3 angajatori,ceea ce inseamna ca desfasurati activitate la fiecare dintre acestia,la fiecare fiind asigurata,atunci la fiecare trebuie sa primiti indemnizatia corespunzatoare,nu se pune problema ca nu va incadrati la art.72(1).
Lacuna legislativa exista intr-adevar,in ceea ce priveste valorificarea stagiului asimilat ,respectiv perioada ccc ,mai precis spus a venitului realizat in acea perioada,respectiv indemnizatia de ccc pt.cazul unui cumul de functii, si acest aspect lasa loc la interpretari .
Posibil sa aiba Casa niste norme interne pt. acest tip de situatii,dar cred ca ar fi fost normal
sa va indice in raspuns si un temei legal pt. ceea ce v-au comunicat.
Asa cum va spunea si dl.Valeriu,incercati o sesizare la Casa Nationala de Sanatate.
Daca raspunsul va fi negativ,atunci la cele 2 locuri de munca pe cumul veti aparea pontata doar in cm ,cim suspendat,dar fara plata indemnizatiei.