avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... va rog frumos o solutie la problema mea cu leasingul ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

va rog frumos o solutie la problema mea cu leasingul microinteprindere

:((
Cel mai recent răspuns: Adriana Vasilescu , Contabil 18:43, 28 Februarie 2012
care e problema ?
firma la care lucrez in 2008 a achizitionat in leasing o masina in valoare de x lei fara tva, valoare care s-a pus in contul 167.din 2008 pana in 2009 firma a fost microinteprindere, asadar contabila a scazut din 167 rata capital + tva aferent fiecarei facturi lunare.In momentul de fata eu am 167 in rosu si mai am un an de lesing.nu stiu ce sa fac.Ar trebui sa calculez tva-ul din perioada cand a fost micro si sa maresc 167 cu acea suma? va multumesc frumos
Nu exista nici o legatura intre scaderea din ct 167 a tva-ului aferent ratei si a statului de microintreprindere pe care il are firma.

Posibil ca firma sa fie neplatitoare de tva, asa incit in creditul ct 167 sa fie inregistrat pretul de achizitie inclusiv tva-ul.
Faptul ca s-a ajuns la sold negativ al ct 167 poate rezulta din mai multe erori de inregistrare:

In cazul in care firma este neplatitoare de tva:
- daca firma este neplatitoare de tva, trebuie verificat daca la inceputul leasingului s-a inclus si tva-ul aferent
- la modificarea cotei de tva, de la 19 la 24% trebuie reflectat si in ct 167 aceasta modificare
- la sf fiecarui an pina in 2011 trebuia actualizat soldul ct 167 al cursul de la sf anului. Incepind cu 2011 reevaluarea se face lunar.

In cazul in care firma este platitoare de tva:
- s-a debitat eronat ct 167 si cu valoarea tva-ului, trebuia numai cu rata de capital
- de vazut actualizarea soldului la sf anului pina in 2011 si lunar in 2011
va multumsc frumos pt raspuns. in 167 s-a pus valoarea fara tva. stiu acum ce am de facut. va doresc o zi buna
contul 167 se reevalueaza la sfarsitul fiecarei luni. este posibil sa apara si de aici o anumita diferenta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se reevalueaza si dobanda dintr-un ctr. leasing financiar in cont extrabilantier? vioviod vioviod Extrabilantier inregistrez un leasing auto financiar: 8036=891 valoarea ratelor de leasing 8051=891 valoarea dobanzii de plata din contractul de ... (vezi toată discuția)
Inregistrare corecta leasing financiar alina_ti alina_ti s a achizitionat un auto in leasing fin. capital 213.03 167 48.815.23 dob. la cap. 471 168.07 ... (vezi toată discuția)
Factura de leasing masina. niko 94 niko 94 Pana in Mai pe factura de leasing aparea separat diferenta de curs-665,dar din Iunie este in rata nu este separat.Se mai pune pe contul 665 diferenta? Au ... (vezi toată discuția)