Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Restante salariale la o firma in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Restante salariale la o firma in insolventa

Sunt anagajata la o firma care a intrat in insolventa. Am restante salariale pe noua luni. S-a intocmit tabelul preliminar de creante iar restantele salariale catre angajati nu apar. Ce trebuie sa facem in aceasta situatie, noi angajatii? Va multumesc.
Conform art. 64 din Legea nr. 85 creantele salariale vor fi inregistrate in tabelul preliminar conform evidentelor contabile. In situatia dvs. tabelul trebuie contestat, dar contestatia trebuie facuta in termenul prevazut de lege (5 zile de la publicarea in BPI). In cazul in care o asemenea contestatie este formulata dupa cele 5 zile se considera a fi tardiv formulata si va fi respinsa. Trebuie sa va alegeti un reprezentant caruia sa-i dati o imputernicire in vederea formularii celor de mai sus.
Mai exista si posibilitatea neplacuta, ca contractul dvs de munca sa nu fie inregistrat si de aceea sa figurati pe "statul e plata", desi legea va recunoaste inscrierea de drept in acest tabel. Succes.