Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinta somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinta somaj

Buna ziua,

ma ajutati cu un model pentru adeverinta somaj de la angajator ?
Multumesc
ANEXA 26
la norme

Număr de înregistrare la angajator .......... data .............

ADEVERINŢÃ

A. Date de identificare a angajatorului:
Denumire/Nume ..........................................
Codul unic de înregistrare/Codul fiscal ................
Cod CAEN ...............................................
Adresa .................................................
Telefon/Fax ............................................
E-mail/Pagina de internet ..............................

B. Date privind plata contribuţiilor la bugetul asigurărilor pentru şomaj:
B.1. Pentru doamna/domnul ..............................................., CNP ................................., care se legitimează cu BI/CI/Adeverinţa seria ..... numărul ..........., salariată/salariat din data de ............., până la data de ..............., în calitatea noastră de angajator, am reţinut şi virat la bugetul asigurărilor pentru şomaj sumele reprezentând contribuţia individuală în cota prevăzută de lege şi contribuţia datorată de angajator, după cum urmează:

Semnificaţia coloanei A din tabelul de mai jos este următoarea:
A - Numărul de înregistrare a declaraţiei lunare privind contribuţiile sociale, impozitul pe venit şi evidenţa nominală a persoanelor asigurate validată
______________________________________________________________________________
|Nr. |Luna |Baza de|Suma |Documentul |Suma |Document prin | A |
|crt.|şi |calcul |reprezentând|prin care se |reprezentând|care se atestă | |
| |anul |(BC) |contribuţia |atesta |contribuţia |îndeplinirea | |
| | | |individuală |îndeplinirea |datorată de |obligaţiei de | |
| | | | |obligaţiei |angajator |plată a | |
| | | | |de plată a | |contribuţiei, | |
| | | | |contribuţiei,| |numărul şi data| |
| | | | |numărul şi | |acestuia | |
| | | | |data acestuia| | | |
|____|_____|_______|____________|_____________|____________|_______________|___|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
|____|_____|_______|____________|_____________|____________|_______________|___|

NOTE:
Se completează descrescător pentru maximum 12 luni de la data încetării raporturilor de muncă sau de serviciu pentru care angajatorul a virat la bugetul asigurărilor pentru şomaj sumele reprezentând contribuţiile prevăzute de lege.
BC - baza lunară de calcul asupra căreia se aplică contribuţia individuală în cota prevăzută de lege, determinată în conformitate cu dispoziţiile titlului IX^2 "Contribuţii sociale obligatorii" din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.
Coloana 4 se completează cu suma rezultată prin aplicarea cotei contribuţiei individuale la bugetul asigurărilor pentru şomaj prevăzută de lege asupra bazei de calcul prevăzute la coloana 3.
Coloana 6 se completează cu suma rezultată prin aplicarea cotei contribuţiei datorate de angajator, prevăzută de lege, asupra sumei reprezentând baza de calcul, a contribuţiei datorate de angajator la bugetul asigurărilor pentru şomaj determinată în conformitate cu dispoziţiile titlului IX^2 "Contribuţii sociale obligatorii" din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, pentru persoana respectivă.
Pentru lunile pentru care angajatorul a încasat de la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă judeţene/Agenţia Municipală pentru Ocuparea Forţei de Muncă Bucureşti diferenţa dintre drepturile băneşti cuvenite potrivit legii ca urmare a convenţiei încheiate şi suma reprezentând contribuţia datorată de angajator, coloana 7 se completează cu numărul şi data convenţiei încheiate.

B.2. În calitatea noastră de angajator (Se completează varianta corespunzătoare.):
_
|_| nu înregistrăm debite la Bugetul asigurărilor pentru şomaj;
_
|_| pentru perioada .............................. nu s-a reţinut şi virat contribuţia individuală în sumă totală de .......................... şi plătit contribuţia datorată de angajator în sumă de ................................;
_
|_| ne regăsim în una dintre situaţiile prevăzute la art. 34 alin. (2) din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare, respectiv ........................ perioada ...................

C. Date privind raporturile de muncă sau de serviciu ale salariatului:
Actul în baza căruia a fost încadrat în muncă, număr şi data .............
Data angajării .....................................
Data încetării raporturilor de muncă sau de serviciu .....................
Temeiul legal al încetării raporturilor de muncă sau de serviciu (articolul şi actul normativ) .....................................
Perioade pentru care raporturile de muncă sau de serviciu au fost suspendate*):
Data de suspendare ........................ data de încetare a suspendării ...................... motivul suspendării**) ................................
Sub sancţiunile aplicate potrivit legii penale falsului în declaraţii, declar că am examinat întregul conţinut al prezentei adeverinţe şi, în conformitate cu informaţiile furnizate, o declar corectă şi completă.

Administrator/Director/Reprezentant legal, Compartimentul .............
Numele, prenumele şi funcţia, Numele, prenumele şi funcţia
(în clar) (în clar)
................................... ............................

*) Se completează pentru fiecare perioadă de suspendare.
**) În cazul suspendării pentru incapacitate temporară de muncă se va specifica numărul de zile de concediu medical.

Figura 1Lex: Adeverinţă din care să rezulte baza lunară de calcul al contribuţiei individuale la bugetul asigurărilor pentru şomaj

#B
consilier juridic, utilizator
mergeti pe siteul anofm,formulare utile - ADEVERINTA (Anexa nr. 26 la norme)
[ link extern ]
Aceste adeverinte tip le gasiti la oprice Agentie de Somaj.