Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Amplasarea de grilaj peste usa de la intrare in ap. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Amplasarea de grilaj peste usa de la intrare in ap. meu

Buna ziua!

Inainte de a face o investitie ,as vrea sa stiu daca intr-un bloc de locuinte pot sa-mi pun peste usa mea de la intrare in ap. si un grilaj de fier. Tin sa mentionez ca nu va incomoda pe nimeni , este doar pur si simplu pt. protectia ap. meu.

Trebuie sa obtin ceva avize sau sa cer acordul asoc. de proprietari ?

Astept rasp. dv.
Multumesc.

Justified, utilizator
pe interior sau exteriorul usii?
Pe exteriorul usii.
da, cred...
nu exista dupa stiinta mea o reglementare care sa oblige locatarii ce fel de usi sa isi monteze la intrarea in locuinta / in interiorul cladirii...
stiu ca exista reglementari pe exteriorul cladirii referitor la ..arhitectura bla bla

deci, se poate si cu grilajplus usa si fara si cu usa si fara, se poate si cu perdea...

zic
Orice modificare de aspect tine de aprobarea restului locatarilor cu care locuiti.Prin urmare va trebuie acordul asociatie de locatari.
De ex daca erati in asociatia mea nu va dadeam si nu aveati ce face.La noi si numerele de pe cutiile postale sunt toate la fel si absolut orice se face se face cu cap.Toate usile de apt, etc.

Exista prevederi legare indirecte care specifica asta.

Art. 12. - Proprietarii membri ai asociatiei
B. Obligatii:
d se va avea in vedere mentinerea aspectului armonios si unitar al intregii cladiri

Iti puneai gratii sau orice blindata va dadeam in judecata.
De ce nu va puneti protectia prin casa?
w_v_w_v, utilizator
Discutati cu presedintele asociatiei.Spun asta pentru ca in asociatia din care fac parte exista un ROI
in care am hotarat ca nu au voie sa faca modificari in acest sens.
Am avut o asemenea cerere si a fost refuzata.
Exista in comert tot felul de usi ce va asigura siguranta,fara sa strice aspectul interior al scarii.