avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Amplasarea de grilaj peste usa de la intrare in ap. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Amplasarea de grilaj peste usa de la intrare in ap. meu

Buna ziua!

Inainte de a face o investitie ,as vrea sa stiu daca intr-un bloc de locuinte pot sa-mi pun peste usa mea de la intrare in ap. si un grilaj de fier. Tin sa mentionez ca nu va incomoda pe nimeni , este doar pur si simplu pt. protectia ap. meu.

Trebuie sa obtin ceva avize sau sa cer acordul asoc. de proprietari ?

Astept rasp. dv.
Multumesc.

Ultima modificare: Miercuri, 11 Ianuarie 2012
Justified, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mariana Apostol , utilizator 18:07, 12 Ianuarie 2012
pe interior sau exteriorul usii?
Pe exteriorul usii.
da, cred...
nu exista dupa stiinta mea o reglementare care sa oblige locatarii ce fel de usi sa isi monteze la intrarea in locuinta / in interiorul cladirii...
stiu ca exista reglementari pe exteriorul cladirii referitor la ..arhitectura bla bla

deci, se poate si cu grilajplus usa si fara si cu usa si fara, se poate si cu perdea...

zic
Orice modificare de aspect tine de aprobarea restului locatarilor cu care locuiti.Prin urmare va trebuie acordul asociatie de locatari.
De ex daca erati in asociatia mea nu va dadeam si nu aveati ce face.La noi si numerele de pe cutiile postale sunt toate la fel si absolut orice se face se face cu cap.Toate usile de apt, etc.

Exista prevederi legare indirecte care specifica asta.

Art. 12. - Proprietarii membri ai asociatiei
B. Obligatii:
d se va avea in vedere mentinerea aspectului armonios si unitar al intregii cladiri

Iti puneai gratii sau orice blindata va dadeam in judecata.
De ce nu va puneti protectia prin casa?
Ultima modificare: Miercuri, 11 Ianuarie 2012
w_v_w_v, utilizator
Discutati cu presedintele asociatiei.Spun asta pentru ca in asociatia din care fac parte exista un ROI
in care am hotarat ca nu au voie sa faca modificari in acest sens.
Am avut o asemenea cerere si a fost refuzata.
Exista in comert tot felul de usi ce va asigura siguranta,fara sa strice aspectul interior al scarii.

Alte discuții în legătură

Cum e normal? sonia28 sonia28 Buna ziua,am o intrebare la dvs. La scara blocului s-a inlocuit usa de la intrare,cea de metal,care se deschidea inspre exterior,cu o usa de termopan care ... (vezi toată discuția)
Regulamente de interzicere si sanctionare cu amenda in cadrul asociatiei de proprietari w_v_w_v w_v_w_v As dori sa va intreb daca aveti cumva modele de regulamente adoptate de adunarea generala in care se descriu in amanunt diverse drepturi si obligatii ale ... (vezi toată discuția)
Schimbare usa intrare bloc rrocambole rrocambole Presedintele unei asociatii de proprietari a hotarat schimbarea usii de la intrarea unei scari de bloc cu una termopan, fara sa-i intreba pe toti proprietarii ... (vezi toată discuția)