avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Retineri din salariile compensatorii
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Retineri din salariile compensatorii

As dori sstiu de cand se aplica CASS de 5,5% pe venit?....concret, am iesit la pensie pe 02.07.2010 si am primit salarii compensatorii; din suma bruta mi-a fost retinut impozit de 16%, apoi din suma neta mi s-a retinut iarasi impozit de 16%......acum vor sa-mi ceara inapoi si 5,5% !!!....e corect? Eu imi amintesc de acest CASS de 5,5% ca a inceput sa se retina de la 01.01.2011. Daca se poate, va rog sa ma lamuriti in aceasta problema. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: pif10oct@yahoo.com , utilizator 20:32, 17 Februarie 2012
pif10oct@yahoo.com a scris:

As dori sa stiu de cand se aplica CASS de 5,5% pe venit?....concret, am iesit la pensie pe 02.07.2010 si am primit salarii compensatorii; din suma bruta mi-a fost retinut impozit de 16%, apoi din suma neta mi s-a retinut iarasi impozit de 16%......acum vor sa-mi ceara inapoi si 5,5% !!!....e corect? Eu imi amintesc de acest CASS de 5,5% ca a inceput sa se retina de la 01.01.2011. Daca se poate, va rog sa ma lamuriti in aceasta problema. Multumesc!


....Oare nu are nimeni nici cea mai vaga idee daca e corect, sa se ia 16% de doua ori?....iar 5,5% din orice venit, parca se aplica de la 01. 01. 2011. Astept si eu o parere, un sfat de specialitate.....multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retineri din salariile compensatorii pif10oct@yahoo.com pif10oct@yahoo.com Am lansat aceasta rugaminte pe data de 11 ian. 2012, dar pentru ca nu am primit nici un raspuns, sau nici un comentariu, dati-mi voie, va rog, sa o repet: As ... (vezi toată discuția)
Contracte prestari servicii Buna seara . As avea cateva intrebari legate de contractele de prestari servicii ,va rog sa ma lamuriti , pe exemplul neactualizat prezentat mai jos: nume ... (vezi toată discuția)
Interzicerea retinerii cotizatiei pentru sindicat pe statul de plata...legal? arhontele arhontele 1.Are dreptul Ministerul sa intervina in raportul juridic dintre un angajat si angajator pentru a interzice retinerea cotizatiei sindicale? 2.Codul Fiscal nu ... (vezi toată discuția)