Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Retineri din salariile compensatorii
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Retineri din salariile compensatorii

As dori sstiu de cand se aplica CASS de 5,5% pe venit?....concret, am iesit la pensie pe 02.07.2010 si am primit salarii compensatorii; din suma bruta mi-a fost retinut impozit de 16%, apoi din suma neta mi s-a retinut iarasi impozit de 16%......acum vor sa-mi ceara inapoi si 5,5% !!!....e corect? Eu imi amintesc de acest CASS de 5,5% ca a inceput sa se retina de la 01.01.2011. Daca se poate, va rog sa ma lamuriti in aceasta problema. Multumesc!
pif10oct@yahoo.com a scris:

As dori sa stiu de cand se aplica CASS de 5,5% pe venit?....concret, am iesit la pensie pe 02.07.2010 si am primit salarii compensatorii; din suma bruta mi-a fost retinut impozit de 16%, apoi din suma neta mi s-a retinut iarasi impozit de 16%......acum vor sa-mi ceara inapoi si 5,5% !!!....e corect? Eu imi amintesc de acest CASS de 5,5% ca a inceput sa se retina de la 01.01.2011. Daca se poate, va rog sa ma lamuriti in aceasta problema. Multumesc!

....Oare nu are nimeni nici cea mai vaga idee daca e corect, sa se ia 16% de doua ori?....iar 5,5% din orice venit, parca se aplica de la 01. 01. 2011. Astept si eu o parere, un sfat de specialitate.....multumesc!