Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de urmas

Cu 2 ani in urma am primit www.avocatnet.ro/content/for...
am platit 3000 de lei din suma de 5737. Pensie incasata necuvenit in perioada 09.2007 - 08.2009.
Problema vine in felul urmator, din 2011 s-a dat legea 263/2010 privind sistemul public de pensii, tinerii care au calitatea de urmaşi ai unor foşti asiguraţi în sistemul public de pensii pot cumula pensia cu veniturile obţinute indiferent de cuantumul acestora, potrivit noii legi a pensiilor.
Mi-a spus un coleg, ca sotia lui o sa primeasca retroactiv pe un an sau ceva gen ea fiind studenta dar si lucrand in perioada aia.
In perioada 08.2009 - 09.2011 eu am fost student intr-o universitate dar si lucrand in acelasi timp, credeti ca as avea castig de cauza? adica, eu zic ca da , in temeiul legii aceleia, sau doar din perioad 01.2011-09.2011 sau toata perioada? se mai aplica si pentru perioada dinainte? gen 09.2007 - 08.2009 cand am incasat pensia necuvenit? ( eu nestiind de lege la aceea vreme ) cei 3000 mai pot spera sa-i primesc inapoi sau ? Un ajutor va rog :D ( am vreo 4 prietene la drept, dar nu m-au putut ajuta asa mult si as avea nevoie de parerea unui specialist in domeniu :D ) Va multumesc, Adrian.
Legea nu se aplica retroactiv. Pensia de urmas se acorda de la data depunerii cererii.
Cei care beneficiază de pensia de urmaş riscă suspendarea acesteia dacă un respectă termenele pentru depunerea actelor, iar reluarea plăţii se face în luna următoare de la prezentarea documentelor solicitate şi vor primi retroactiv suma datorată.

Da, dar chestia e ca ei mi-au suspendat deoarece lucram intr-o institutie si salariul meu brut depasea 1/4 din salariul minim pe economie.
Iar scrieti chestii neclare, la fel ca in septembrie 2010.

Daca debitul a fost constituit pentru perioada septembrie 2007 - august 2009, nu se restituie nimic si nici nu aveti cum sa castigati un eventual litigiu cu casa de pensii. Acest debit a fost constituit cand era in vigoare Legea nr. 19/2000. Asa cum vi s-a spus mai sus, legea dispune numai pentru viitor (art. 15, alin. 2 Constitutie). Prin urmare nu puteti sa va prevalati de prevederile Legii nr. 263/2010 pentru perioade anterioare datei de 1 ianuarie 2011, data cand acest act normativ a intrat in vigoare.

De altfel, situatia pe care o relatati in ultimul mesaj nu are legatura cu situatia dvs. Nu pot fi amestecate prevederile legale referitoare la debite cu prevederile legale referitoare la nedepunerea documentelor prin care se face dovada continuarii studiilor. Si va rog sa nu mai spuneti ''nu am stiut legea'', nimeni nu se poate duce in fata instantei sa sustina asta si sa se astepte sa castige procesul. In Romania legea se prezuma a fi cunoscuta.

Acum va rog sa precizati ce legatura are fraza de mai jos cu un debit constituit in 2007-2009:
In perioada 08.2009 - 09.2011 eu am fost student intr-o universitate dar si lucrand in acelasi timp, credeti ca as avea castig de cauza?

Plata pensiei a fost suspendata pana in septembrie 2011? Daca da, precizati cand a fost emisa decizia de debit si perioada exacta.
pensia a fost suspendata din octombrie 2009, n-am mai dus adeverinta, ca aflasem de legea veche.si decizia de debit a venit pe perioada 01.10.2007 - 30.09.2009.
In perioada aia am fost student, dar am si lucrat, si nu am beneficiat de pensie. aia am vrut sa zic
Da, acum am inteles. Procedati astfel: depuneti la casa de pensii adeverinta care atesta ca va aflati in continuarea studiilor, copia cartii de identitate si un talon de pensie. Impreuna cu actele depuneti si o cerere care trebuie sa aiba cam acest continut: ''Subsemnatul ...., solicit reluarea in plata a pensiei de urmas, dosar nr. ...., in temeiul art. 115, lit. c) din Legea nr. 263/2010, si plata tuturor drepturilor de pensie restante."