avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1782 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Suspendarea platii pensiei de invaliditate gradul 2 in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Suspendarea platii pensiei de invaliditate gradul 2 in temeiul prevederilor art. 179 din Legea nr. 263/2010

Buna ziua.
Am mare nevoie de un sfat, sau de o solutie la aceasta problema.
Mama mea are o pensie de invaliditate gradul 2, care nu ii ajunge nici pentru medicamentele fara de care nu ar putea supravietui.
Avand un PFA la care nu a inregistrat venituri de circa 4 ani, a primit o decizie de suspendare a pensiei, pentru ca in referatul Serviciului Plati Prestatii din 2011 rezulta ca in 2009 si 2010 s-au platit si incasat necuvenit drepturi (o suma considerabila), fapt care reiese din adeverintele de venit eliberate de Ministerul Finantelor Publice. As vrea sa stiu de ce aceasta lege se aplica retroactiv, legea intrand in vigoare in 2010 i se opreste aceasta suma pentru asazisele venituri realizate si incasate in 2009 pana in luna a 06-a 2010. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:17, 24 Ianuarie 2012
Principiul este de neretroactivitate a legii !!!!

In art. 15 al. 2 din Constituţia României se prevede "legea dispune numai pentru viitor, cu excepţia legii penale mai favorabile", asigurând totodatã stabilitatea drepturilor legal câştigate.
Aici nu este vorba despre aplicarea retroactiva a prevederilor Legii nr. 263/2010. Situatia a fost constatata ulterior intrarii in vigoare a Legii nr. 263/2010 iar debitul a fost stabilit acum, insa cu respectarea termenului general de prescriptie de 3 ani. Chiar art. 179, alin. (1) din Legea nr. 263/2010 reglementeaza aceasta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Returnare pensie urmas Cristi1970 Cristi1970 Buna ziua, Mama mea in varsta de 61 ani impliniti pe 21 martie, a fost pensionara pe caz de boala 360 si avea pensie de urmas 310 de pe urma tatalui meu. In ... (vezi toată discuția)
Pensia de urmas nighthope nighthope Cu 2 ani in urma am primit http://www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_142983/Pensia-de-urmas-decizie-de-debit.html am platit 3000 de lei ... (vezi toată discuția)
Debit constituit din drepturi de pensie incasate necuvenit alex_bigfish alex_bigfish Buna . Soacra mea in virta de 62 ani beneficia de pensie de urmas valoare de 327ron si pensie de colectiv in valoare de 266ron, [u][b]in data de 24.02.2012 a ... (vezi toată discuția)