avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Debit constituit din drepturi de pensie incasate ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Debit constituit din drepturi de pensie incasate necuvenit

Buna . Soacra mea in virta de 62 ani beneficia de pensie de urmas valoare de 327ron si pensie de colectiv in valoare de 266ron, in data de 24.02.2012 a primit o decizie de recuperare a banilor " Avind in vedere refereatul Serviciului Plati prestati nr,,, din 30.11.2011 rezulta ca in perioada 11.01.2011 pina in 01.02.2012 s-au platit si incasat necuvenit drepturi in suma de 3458 lei. Plata necuvenita a drepturilor a fost generat de trecera din oficiu la pensie pentru limita de varsta din sectorul agricol conform art.82 din Legea 263/2010". in temeiul prevederilor art 179 din legea nr.263/2010privind sistemul unitar de pensii publice , cu modificarile si complectarile ulterioare, se dispune constituirea in sarcina beneficiarului a debitului in suma de 3458 lei , reprezentind drepturi incasate necuvenit in periada 01.01.2011 pina la 01.02.2012, se va recupera de la beneficiar conform art.181 din legea nr.263/2010, cu modificarile si complectarile ulterioare, Intrebarea me este: soacra mea nu a fost anuntata ca din 2010 cind s-a publicat lege pina acum in 2012, faptul ca va trece de la o forma de pensie la alta, cum ar putea depune contestatie sa nu plateasca suma respectiva, deoarece nu este ea de vina ca statul romain nu are un sistem de pensi si nu are un sistem de informare.

Alte discuții în legătură

Pensie incasata "necuvenit" gigione01 gigione01 Buna ziua! Soacra mea incasa o pensie de urmas in cuantum de 409 lei! La o revizuire de drepturi facuta de casa de pensii,i s-a corectat [u]punctajul si ... (vezi toată discuția)
Contestare decizie de debit gratianec gratianec Buna ziua, Tata are 77 de ani si este pensionar. Prin toamna anului trecut a primit o adeverinta de la unul din locurile de munca, ce atesta faptul ca ... (vezi toată discuția)
Poprire pe pensie! Mistretul Mistretul Cum se face poprirea unei decizii cu titlu executoriu? (vezi toată discuția)