Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie incasata \"necuvenit\"
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie incasata "necuvenit"

Buna ziua!
Soacra mea incasa o pensie de urmas in cuantum de 409 lei!
La o revizuire de drepturi facuta de casa de pensii,i s-a corectat punctajul si cuantumul pensiei citez:"intrucat ,eronat,la stabilirea punctajului mediu anual al sustinatorului decedat s-a utilizat un stagiu de cotizare complet de 25 ani,corect fiind 30 ani."
Au decis ca incepand cu data de 01.05.2008 soacra mea a incasat necuvenit suma de 2501 lei.
I-au micsorat pensia de la 409 la 349 lei-conform recalcularii,DAR,din acesti 349 lei i se retin 153 lei ,(ceea ce reprezinta peste 30% din pensie),pentru a recupera debitul!
Din 2008 pana in ziua de azi ,i s-a mai marit pensia de vreo 2 ori-nu puteau gasi greselile de atunci?
Exista vreo posibilitate ca sa fie tras la raspundere cel(persoana)care a calculat gresit -in sensul platii de catre acea persoana ,a debitului?
Este NORMAL sa i se retina mai mult de 30% din pensie --singurul venit permanent?
gigione01, utilizator
gigione01 a scris:
Din 2008 pana in ziua de azi ,i s-a mai marit pensia de vreo 2 ori-nu puteau gasi greselile de atunci?

Va inteleg supararea, dar intrebarea aceasta trebuie s-o adresati celor de la pensii.

gigione01 a scris:
Exista vreo posibilitate ca sa fie tras la raspundere cel(persoana)care a calculat gresit -in sensul platii de catre acea persoana ,a debitului?

Nu exista aceasta posibilitate intrucat banii i-a primit soacra dvs., nu cel care a gresit. Potrivit art. 179, alin. (1) din Legea nr. 263/2010, sumele incasate necuvenit se recupereaza de la beneficiari.

In privinta lucratorului din pensii care a gresit, puteti sa faceti sesizare la conducerea casei de pensii si sa solicitati sa fie sanctionat.

gigione01 a scris:
Este NORMAL sa i se retina mai mult de 30% din pensie --singurul venit permanent?

Este legal sa i se retina o treime din pensie, potrivit art. 409, alin. (1) Cod procedura civila.