avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie incasata \"necuvenit\"
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie incasata "necuvenit"

Buna ziua!
Soacra mea incasa o pensie de urmas in cuantum de 409 lei!
La o revizuire de drepturi facuta de casa de pensii,i s-a corectat punctajul si cuantumul pensiei citez:"intrucat ,eronat,la stabilirea punctajului mediu anual al sustinatorului decedat s-a utilizat un stagiu de cotizare complet de 25 ani,corect fiind 30 ani."
Au decis ca incepand cu data de 01.05.2008 soacra mea a incasat necuvenit suma de 2501 lei.
I-au micsorat pensia de la 409 la 349 lei-conform recalcularii,DAR,din acesti 349 lei i se retin 153 lei ,(ceea ce reprezinta peste 30% din pensie),pentru a recupera debitul!
Din 2008 pana in ziua de azi ,i s-a mai marit pensia de vreo 2 ori-nu puteau gasi greselile de atunci?
Exista vreo posibilitate ca sa fie tras la raspundere cel(persoana)care a calculat gresit -in sensul platii de catre acea persoana ,a debitului?
Este NORMAL sa i se retina mai mult de 30% din pensie --singurul venit permanent?
Ultima modificare: Duminică, 22 Mai 2011
gigione01, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 13:53, 22 Mai 2011
gigione01 a scris:
Din 2008 pana in ziua de azi ,i s-a mai marit pensia de vreo 2 ori-nu puteau gasi greselile de atunci?

Va inteleg supararea, dar intrebarea aceasta trebuie s-o adresati celor de la pensii.

gigione01 a scris:
Exista vreo posibilitate ca sa fie tras la raspundere cel(persoana)care a calculat gresit -in sensul platii de catre acea persoana ,a debitului?

Nu exista aceasta posibilitate intrucat banii i-a primit soacra dvs., nu cel care a gresit. Potrivit art. 179, alin. (1) din Legea nr. 263/2010, sumele incasate necuvenit se recupereaza de la beneficiari.

In privinta lucratorului din pensii care a gresit, puteti sa faceti sesizare la conducerea casei de pensii si sa solicitati sa fie sanctionat.

gigione01 a scris:
Este NORMAL sa i se retina mai mult de 30% din pensie --singurul venit permanent?

Este legal sa i se retina o treime din pensie, potrivit art. 409, alin. (1) Cod procedura civila.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sume incasate necuvenit ContSters216223 ContSters216223 Buna ziua.Mi s-a schimbat gradul de invaliditate din gradul II ,in III.Decizia mi-a venit in data de 17.06.2011.Dupa schimbarea gradului,normal ca mi s-a ... (vezi toată discuția)
Pensie incasata necuvenit balanescu angela balanescu angela Buna seara! As vrea sa ajut o vecina care are urmatoarea problema: In luna mai 2010 a primit o decizie de la Casa Judeteana de Pensii in care este ... (vezi toată discuția)
Decizie de debit - calcul gresit pensie grecu doina grecu doina In anul 2003, m-am pensionat cu grad de handicap II. In acest an am indeplinit varsta standard de pensionare si am cerut recalcularea pensiei la limita de ... (vezi toată discuția)