avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie incasata necuvenit
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie incasata necuvenit

Buna seara! As vrea sa ajut o vecina care are urmatoarea problema:

In luna mai 2010 a primit o decizie de la Casa Judeteana de Pensii in care este instiintata ca i s-a modificat punctajul in urma recalcularii ( punctajul fiind diminuat), plata drepturilor , cf. HG 550/2005, incepind cu 01.07.05.
Pina aici nimic neclar.
Dar la alt aliniat este anuntata ca i se suspenda plata dosarului de agricultor incepind cu 01.07.2005 (desi a primit aceasta pensie pina in luna trecuta, pe talon separat) si ca "se constituie debit in baza art. 89 din Legea 19/2000 suma de 3400 ron, incasata necuvenit in perioada 01.05.2007 - 30.04.2010 ca urmare a nesuspendarii dosarului de agricultor"
Mentionez ca doamna, nascuta in 1927, are si pensie in sistemul public.
Nu intelege de ce este anuntata in 2010 ca este buna de plata pentru o greseala ce nu-i apartine. Primea lunar doua taloane la aceeasi adresa.
Ce poate face acum, deoarece deja i-a fost diminuata cealalta pensie cu 70 Ron?
In speranta ca o putem ajuta, va multumesc!
Cel mai recent răspuns: balanescu angela , utilizator 08:56, 31 Mai 2010
nu poate face nimic, in mod automat casa de pensii i-a diminuat pensia cu suma mentionata de 70 lei.
E adevarat ca e greseala personalului de la casa de pensii, dar daca greseala era stabilirea mai mica a pensiei si recalcularea ei cu plata diferentei de 3400 lei atunci era bucuroasa nu-i asa?
a fost anuntata in 2010 pentru ca atunci s-a constatat faptul ca a incasat o suma mai mare decat i se cuvenea iar faptul ca a fost data in debit cu suma de 3400 lei este o consecinta a corectarii greselii.

multumesc pentru raspuns. As mai vrea , daca se poate sa-mi spuneti, daca este corect ca , din pensia existenta in plata sa se retina debitul, esalonat lunar, sau acesta trebuie platit de catre vecina mea. Va multumesc anticipat!
Recuperarea sumei se face potrivit art. 409 Cod procedura civila, respectiv i se retine lunar o treime din pensie.
multumesc pentru lamuriri. O zi buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas djmarius djmarius Salut, Am si eu o intrebare, ca sa beneficiez in continuare de pensie de urmas, eu fiind la master, si lucrand la o societate unde am salariul brut de 540 ... (vezi toată discuția)
Incasare necuvenita - debit indemnizatii mary_123454 mary_123454 Buna ziua.Tatal meu este pensionat pe caz de boala de cativa ani.Ieri am primit o decizie prin care ne anunta ca in perioada 01.05.2009-31.10.2010 a incasat ... (vezi toată discuția)
Casa de pensii târgoviște ContSters305277 ContSters305277 Bună ziua. Sunt o pers cu handicap de gradul unu de invaliditate permanent. De 2 luni de zile casa de pensii îmi face oprire pe pensie de 200 Ron. Adică de ... (vezi toată discuția)