avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Returnare pensie urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Returnare pensie urmas

Buna ziua,

Mama mea in varsta de 61 ani impliniti pe 21 martie, a fost pensionara pe caz de boala 360 si avea pensie de urmas 310 de pe urma tatalui meu. In luna Octombrie a venit un plic de la Casa de pensii, in care o anunta ca a fost taiata pensia de urmas si i s-a stabilit pensia pentru limita de varsta la suma de 450lei. Ulterior dupa doua saptamani a mai venit un plic de la Casa de pensii ca urmeza sa-i retina suma de 2100Ron ca urmare a legii Pensiilor 263/ 2010 si a Normelor de aplicare a Legii 263/2010. Este corect sa-i diminueze pensia si sa-i ceara retroactiv suma de 2100Ron?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:12, 11 Noiembrie 2011
Daca a beneficiat atat de pensie de invaliditate,cat si de cea de urmas,atunci va returna suma de 2100 de lei.

Legea 263/2010

.Art. 92. - Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.

Art. 179. -(1) Sumele incasate necuvenit cu titlu de prestatii de asigurari sociale se recupereaza de la beneficiari in termenul general de prescriptie de 3 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca sotul supravietuitor are deja pensie de invaliditate beneficiaza si de pensia de urmas sau doar poate opta pentru cea mai avantajoasa? emil6702 emil6702 Potrivit L 263/2010, poate solicita pensie de urmas sotul supravietuitor, daca are o invaliditate de gr. I sau II pe toata durata invaliditatii, indiferent de ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas PaulHaiducu PaulHaiducu Buna ziua! Se poate cumula pensia de drept cu cea de urmas, sot supravietuitor? (vezi toată discuția)
Pensie de urmas sau pensie de boala? cristivifor cristivifor Buna ziua!Am pensie de invaliditate gradul 2 din 2004,varsta de 58 de ani,stagiu de cotizare de 23 ani si 7 luni.Sotul a decedat in 2003,fiind atunci ... (vezi toată discuția)