Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Returnare pensie urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Returnare pensie urmas

Buna ziua,

Mama mea in varsta de 61 ani impliniti pe 21 martie, a fost pensionara pe caz de boala 360 si avea pensie de urmas 310 de pe urma tatalui meu. In luna Octombrie a venit un plic de la Casa de pensii, in care o anunta ca a fost taiata pensia de urmas si i s-a stabilit pensia pentru limita de varsta la suma de 450lei. Ulterior dupa doua saptamani a mai venit un plic de la Casa de pensii ca urmeza sa-i retina suma de 2100Ron ca urmare a legii Pensiilor 263/ 2010 si a Normelor de aplicare a Legii 263/2010. Este corect sa-i diminueze pensia si sa-i ceara retroactiv suma de 2100Ron?
Daca a beneficiat atat de pensie de invaliditate,cat si de cea de urmas,atunci va returna suma de 2100 de lei.

Legea 263/2010

.Art. 92. - Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.

Art. 179. -(1) Sumele incasate necuvenit cu titlu de prestatii de asigurari sociale se recupereaza de la beneficiari in termenul general de prescriptie de 3 ani.