Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit 2011

Buna ziua,
Am o nelamurire pentru o soc. inregistrata trimestrial.In trim I 2011 a avut de plata imp.prof 350 lei pe care nu l-a platit si l-am mentinut in fisa de platitor pana in trim III cand am facut art. 691=441 -350 lei. In trim II,III si IV inregistreaza pierdere -41000 lei. Cum calculez la inchidere impozitul si la ce rand apare in d101.
Mai mentionez faptul ca in urma unei inspectii fiscale soc. are de plata impozit 8702 lei in luna septemb. 2011(care rezulta din dec.2010) si acesta din urma trebuie trecut in d 101 la ce rand? care sunt calculele si inregistrarile?
Mii de multumiri!!!
Inregistrarea impozitului pe profit datorat pentru primul trimestru din 2011 trebuia inregistrat, cu articolul contabil amintit de dumneavostra, in luna martie, declarat in declaratia 100 din martie si platit pana pe 25 aprilie 2011. De aceea va vor fi calculate penalitatile de intarziere.
Modelul de declaratie 101 inca nu a aparut.
Corectarea erorii din exercitiul financiar precedent o faceti cu Inregistrarea diferentei de impozit pe profit aferenta anului 2010: 1174 = 4411, fara sa va afecteze calculele pentru 2011 si deci nici declaratia 101.