Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere copil

Am divortat in anul 2005 si tatal copilului nu a platit pensia de intretinere (75 ron) deloc. Cum pot sa fac sa il fac sa plateasca acesti bani, care nu sunt pentru mine ci pentru copil.
puteti sa ii faceti plangere penala pentru abandon, se va speria si va plati sigur tot la zi. Ulterior, dupa ce plateste va impacati si astfel nu mai ramane cu dosar penal.
1.Mergeti la un executor judecatoresc-cu hotararea judecatoreasca- pentru a va putea recupera pensia pe ultimii 3 ani doar.
2.Depuneti plangere penala pentru nerespectarea unei hotarari judecatoresti.
un caz asemanator ,doar ca trimite pensia o data la 3 luni ,binenteles ca atunci plateste pe o singura luna ,intr un an plateste pt 4 luni .Legea numeste abandon daca nu se plateste pensia 3 luni consecutiv?
constituie abandon daca nu plateste pensia doua luni consecutiv in cuantumul stabilit de instanta