Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie pentru limita de varsta?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie pentru limita de varsta?

28 ani si 6 luni vechime in munca , din care 19 ani in grup a a II-a , pensionar medical din 2004 , grad III . cand pot beneficia de pensie, la limita de varsta ? multumesc
De la pensie de invaliditate,se poate trece doar la cea de limita de varsta.Daca este vorba de barbat,limita de varsta la 65 de ani.

Legea 263/2010

Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
dar anii de grupa nu se scad din limita de varta de 65 ani ? precizez ca am 55 ani . multumesc!
floreastefan, utilizator
Nu puteti beneficia de reducerea varstei standard de pensionare deoarece la deschiderea dreturilor de pensie de invaliditate nu indeplineati conditia stagiului complet de cotizare(35 de ani).Anii de pensie de invaliditate constituie stagiu asimilat si va fi luat in calcul doar la pensionarea de limita de varsta.