Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... medical- ctr determinat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

medical- ctr determinat

buna ziua,
ce se intampla cu un angajat care are contrac pe durata det pana pe 26 .01.2012 si el este in concediu medical?
nu se va continua activitate cu el.
daca imi aduce medical pana pe 31.01 pot sa-l platesc pana pe 26.01?
sau trebuie sa aduca medical pana pe 26.01?
multumesc.
Daca nu se decide prelungirea duratei c.i.m. , atunci acesta va inceta de drept la data de 26.01.2012 indiferent daca este sau nu in concediu medical ...

art.49 alin.5 C.mun. : De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.
si pot plati partial concediul medical, daca il aduce pentru perioada 01.01.2012-31.01.2012?
@ELENA2009,
In situaţia în care in data de 26ianuarie va expira termenul pentru care a fost încheiat contractul individual de muncă, deci cim ul va inceta de drept,caci nu se va prelungi activitatea din cate inteleg,iar angajatul se va afla inca cm,(pana in 31)diferenta de indemnizatie si cm in continuare daca este cazul ,se vor achita din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate de către casade asigurări de sănătate,in cf. cu prevederile art.32(1)(2)din OUG 158/2005.
Deci puteti plati pana in 26ianuarie.
ContSters136493, utilizator
Acesta se va plati pana la data incetarii c.i.m. .. dupa aceasta perioada, sunt incidente prevederile OUG nr.148/2005 , si anume:
Art. 32. - (1) In cazul in care, potrivit legii, angajatorul isi suspenda temporar activitatea sau activitatea acestuia inceteaza prin: divizare ori fuziune, dizolvare, reorganizare, lichidare, reorganizare judiciara, lichidare judiciara, faliment sau prin orice alta modalitate prevazuta de lege, drepturile prevazute la art. 2 alin. (1), care s-au nascut anterior ivirii acestor situatii, se achita din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate de catre casele de asigurari de sanatate.

(2) Prevederile alin. (1) se aplica si in situatia in care a expirat termenul pentru care a fost incheiat contractul individual de munca, a expirat termenul pentru care a fost exercitata functia publica ori a expirat mandatul in baza caruia a desfasurat activitate in functii elective sau in functii numite in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti.
k, am inteles ca il voi plati pana la data cand expira contractul.
nu mi-ati raspuns si la intrebarea , daca am concediul medical pe toata luna 01.01-31.01, eu il platesc pana pe 26.01, opresc medicalul la societate.
angajatul, respectiv fostul angajat cu ce se duce la Casa de Sanatate pentru a-i fi platita diferenta 27.01-31.01.2012, daca originalul la medical l-a oprit societatea?

Multumesc.