Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... medical- ctr determinat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

medical- ctr determinat

buna ziua,
ce se intampla cu un angajat care are contrac pe durata det pana pe 26 .01.2012 si el este in concediu medical?
nu se va continua activitate cu el.
daca imi aduce medical pana pe 31.01 pot sa-l platesc pana pe 26.01?
sau trebuie sa aduca medical pana pe 26.01?
multumesc.
Desi in normele de aplicare ale OUG158/2005,nu se reglementeaza acest aspect,eu cred ca se va proceda similar ca in cazul in care asiguratul in cm are 2 locuri de munca,adica,
primele doua exemplare originale ale certificatului de concediu medical se prezinta spre calcul dvs., iar la casa se prezinta cele doua exemplare in copii certificate de catre medicul prescriptor.
Pe copiile certificate se va inscrie «Conform cu originalul» si se va aplica stampila unitatii, parafa si semnatura medicului prescriptor, precum si, dupa caz, parafa si semnatura medicului sef de sectie, in cazul concediului medical acordat la externare pentru o perioada mai mare de 7 zile.
Pentru a va convinge insa ,este bine sa sunati chiar dvs. la casa de sanatate sa va interesati,probabil se va solicita si dovada de incetare a cim,respectiv decizia emisa in acest sens pt. a se putea justifica solicitarea platii de catre ei.