Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata orelor suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata orelor suplimentare

Salutare,
lucrez la o firma la care in decursul anului 2011 am facut foarte mult eore suplimentare.la inceput era bine(se plateau) apoi au inceput sa plateasca numai 32 ore, iar restul orelor acumulate le plateau pe baza de grila(creata de cei de la conducere).
astfel ca la finele anului 2011 am ramas cu 111 ore suplimentare neplatite(acumulate in decursul anului)
azi, la o sedinta, si s-a spus ca ne putem lua gandul de la ore...deoarece, conform legii, din cauza ca nu s-au platit(sau achitat prin zile libere) in timp de 3 luni...acestea se pierd

intrebarea mea: exista vre-un cadru legal care sa confirme sau care sa contrazica acest lucru?

o seara faina in continuare
prisacariuadi a scris:

Salutare,
lucrez la o firma la care in decursul anului 2011 am facut foarte mult eore suplimentare.la inceput era bine(se plateau) apoi au inceput sa plateasca numai 32 ore, iar restul orelor acumulate le plateau pe baza de grila(creata de cei de la conducere).
astfel ca la finele anului 2011 am ramas cu 111 ore suplimentare neplatite(acumulate in decursul anului)
azi, la o sedinta, si s-a spus ca ne putem lua gandul de la ore...deoarece, conform legii, din cauza ca nu s-au platit(sau achitat prin zile libere) in timp de 3 luni...acestea se pierd

intrebarea mea: exista vre-un cadru legal care sa confirme sau care sa contrazica acest lucru?

o seara faina in continuare

Nu exista o astfel de reglementare. Din ceea ce ati precizat, se pare ca dvs efectuati mai mult de 32 de ore suplimentare pe luna, depasind maximul admis de lege. De aceea nu va plateau restul de ore suplimentare. Ar fi trebuit ca in luna decembrie sa le compenseze prin ore libere platite. Oricum compensarea in bani sau timp liber intr-o perioada mai mare de 60 de zile nu este legala.
Domnule Prisacariu, conform Codului Muncii (cadrul legal ) spune astfel:
Art. 122. - (1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.
(2) In aceste conditii salariatul beneficiaza de salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
(3) In perioadele de reducere a activitatii angajatorul are posibilitatea de a acorda zile libere platite din care pot fi compensate orele suplimentare ce vor fi prestate in urmatoarele 12 luni.
Art. 123. - (1) In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul prevazut de art. 122 alin. (1) in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentara, acordat in conditiile prevazute la alin. (1), se stabileste prin negociere, in cadrul contractului colectiv de munca sau, dupa caz, al contractului individual de munca, si nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.

Nu este specificat niciunde ca acestea se pierd.
...au existat si luni in care, desi acumulam peste 100 de ore suplimentare..acestea erau platite integral(nici o problema)...apoi, schimbandu-se conducerea, a aparut chestia asta cu plata pe "grila"...ceea ce nu mi s-a parut normal...mai ales k nu am fost anuntati in prealabil(sau o eventuala negociere)...dupa cum zice si legea :

"Sporul pentru munca suplimentara, acordat in conditiile prevazute la alin. (1), se stabileste prin negociere, in cadrul contractului colectiv de munca sau, dupa caz, al contractului individual de munca, si nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza. "

"Art. 122
(1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia"

Acest articol nu se refera la faptul ca in urmatoarele 60 de zile trebuie luate ore libere platite, altfel nu se mai beneficiaza de ele?

e destul de ambiguu....nu zice ce se intampla dupa aceste 60 de zile, in cazul in care nu se petrec cele precizate in articol
Art. 123 C.mun.
(1) In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul prevazut de art. 122 alin. (1) in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentara, acordat in conditiile prevazute la alin. (1), se stabileste prin negociere, in cadrul contractului colectiv de munca sau, dupa caz, al contractului individual de munca, si nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.

Nu este ambiguu atat timp cat se poate cita si ale texte de lege legate de acest subiect ..prin urmare, daca munca suplimentara nu este compensata cu ore libere platite in termenul de 60 de zile, atunci salariatul va primi un spor la salariu care nu va fi mai mic de 75% ...

In cazul refuzului platii, se poate sesiza ITM-ului si/sau se poate declansa un conflict de munca.