Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata orelor suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata orelor suplimentare

Salutare,
lucrez la o firma la care in decursul anului 2011 am facut foarte mult eore suplimentare.la inceput era bine(se plateau) apoi au inceput sa plateasca numai 32 ore, iar restul orelor acumulate le plateau pe baza de grila(creata de cei de la conducere).
astfel ca la finele anului 2011 am ramas cu 111 ore suplimentare neplatite(acumulate in decursul anului)
azi, la o sedinta, si s-a spus ca ne putem lua gandul de la ore...deoarece, conform legii, din cauza ca nu s-au platit(sau achitat prin zile libere) in timp de 3 luni...acestea se pierd

intrebarea mea: exista vre-un cadru legal care sa confirme sau care sa contrazica acest lucru?

o seara faina in continuare
si in cazul in care nici acest lucru nu se petrece...presupun ca se considera abatere de la codul muncii...nu?
dar daca singura dovada a orelor suplimentare neplatite ar fi numai un tabel primit pe mail de catre asistent manager?

in sensul ca nu e pe pontaje sau in alte locuri(scannere, s.a.m.d)

poate reprezenta o proba buna?
Poate reprezenta o proba acel tabel ... insa ca sa fie destul de concludenta trebuie coroborata cu alte mijloace de proba - martori, inscrisuri etc.