Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cand se platesc cheltuielile judiciare catre stat daca ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cand se platesc cheltuielile judiciare catre stat daca fac recurs?

Cand se platesc cheltuielile judiciare catre stat daca fac recurs? Dupa pronuntarea hotararii in prima instanta? Inainte de judecarea recursului? Dupa judecarea recursului?
Mentionez ca am pierdut in prima instanta si am fost obligat la plata cheltuielilor catre stat.
Multumesc anticipat pt raspuns.
in momentul la care aveti o hotarare judecator. definitiva..
Avocat Irina Carmen Cristea, Avocat
Dupa solutionarea recursului, deci dupa ramanerea definitiva a hotararii de condamnare.
Hotararile penale nu sunt si irevocabile.
dar in situatia repunerii in termen sau recursului peste termen am obligatia achitarii cheluielilor inainte de solutionarea cererii?
Am hotarare definitiva in prima instanta dar am facut cerere de repunere in termen, sunt obligat sa achit cheluielile judiciare catre stat inainte de solutionarea cererii de repunere in termen?