Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Debitori prescrisi
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Debitori prescrisi

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema: avem un client care trebuia sa achite datoria catre noi in 2006. Stiu ca datoria s-a prescris, am facut o actiune in constatare la judecatoria de care apartine, actiune in care ceream sa mi se recunoasca faptul ca datoria s-a prescris pentru a putea recupera T.V.A.-ul. Intre timp, am fost O.R.C. si am aflat ca firma acestui client a fost radiata in iulie 2011. Instanta mi-a repins cererea pe motiv ca am deschis actiune impotriva unei societati care nu are capacitate civila.
Intrebarea mea este: pot sa fac ceva pentru a recupera T.V.A-ul si a putea scoate firma respectiva din contabilitate?
Multumesc!
aveti nevoie de dovada radierii respectivei firme - solicitati dovada constatatoare de la Reg Com.
Am acea dovada, dar ce fac mai departe?
Multumesc!