Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Restante la plata creditului
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Restante la plata creditului

Buna ziua,

Va descriu mai jos cazul unei rude care are probleme cu achitarea ratelor la banca.

Acum 4 ani a luat un credit de nevoi personale de la [banca] in valoare de aproximativ 70.000 lei, fara garantie ipotecara.
Creditul este pe numele lui, dar sotia apare ca si coplatitor.
La momentul contractarii creditului amandoi erau angajati.
Acum este angajat doar el, are un salariu net in jur de 1900 lei si o rata lunara de aproximativ 1300 lei. Are si doi copii mici.
Ultimele doua rate nu a reusit sa le mai plateasca.
Banca refuza o reesalonare a datoriei.
Intrebare ? Care este procedura (etapele) de recuperare a datoriei de catre banca?
Ii pune intai proprire pe salariu? Asta ar insemna cam 600 lei/luna (1/3 din venit conform legii) ceea ce inseamna mai putin decat rata pe care o plateste acum.
Sau se trece direct la executarea silita? El nu are niciun bun pe numele lui, dar sotia are pe numele ei casa (primita de la bunicul ei aflat in viata prin contract de vanzare cumparare cu usufruct viager )

Multumesc pentru raspuns.
gi-jane2, moderator
I se va pune poprire pe 1/3 din salariu. Se poate scoate la licitatie casa sotiei ca si bunurile ei pot fi executate silit pt ca e codebitoare la acel credit, insa putin probabil sa se vanda din cauza/ datorita :) uzufructului
Multumesc mult pentru raspunsul prompt!:)