Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... recurs
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

recurs

buna seara
am fost condamnat la 1 an inchisoare cu suspendare sub supraveghere la judecatoria targu secuiesc,am declarat recurs atat eu cat parchetul si citatia am primit de la curtea de apel brasov
de ce n am primit de la judecatoria targu secuiesc?
si la ce pot sa astept? oare pot sa primesc cu executare?
Urmeaza sa va prezentati la Curtea de Apel Brasov,aceasta este instanta investita cu judecarea recursului pe care l-ati formulat impotriva sentintei pronuntate de Judecatoria Targu Secuiesc.
Sa va asteptati la judecata in recurs .
Daca a declarat parchetul recurs exista situatia agravarii situatiei dumneavoastra, in sensul executari pedepsei in regim de detentie.
ContSters234567, utilizator
este vorba de inselaciune,partile civile au un prejudiciu in total de 1600 euro,daca repar prejudiciul pana la proces(recurs) (29 martie) am sanse sa scap cu suspendare?mentin ca si eu am declarat recurs...
Calea de atac -in cazul dvs. recursul , se depune la instanta a carei hotarare se ataca si se solutioneaza de instanta competenta sa il judece ( curtea de apel in cazul dvs. ) , prin urmare nu aveati ce sa mai primiti de la judecatorie.
Mergeti la arhiva curtii si lecturati motivele de recurs ale parchetului.
In cele mai multe din cazuri parchetul declara recurs in defavoarea inculpatului si nu in favoarea incupatului.
Angajati avocat pentru ca este singura cale de atac pe care o mai aveti, iar daca motivele de recurs ale parchetului vizeaza modalitatea de executare a pedepsei aplicate, riscati casarea hotararii si aplicarea unei pedepse cu executare in regim de detentie.
Daca aveti posibiltatea achitarii prejudiciului este bine sa-l achitati.
Nimeni nu va poate garanta o solutie in recurs , insa sansele cresc in mentinerea modalitatii de executare daca prejudiciul este achitat.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
picika a scris:

buna seara
am fost condamnat la 1 an inchisoare cu suspendare sub supraveghere la judecatoria targu secuiesc,am declarat recurs atat eu cat parchetul si citatia am primit de la curtea de apel brasov
de ce n am primit de la judecatoria targu secuiesc?
si la ce pot sa astept? oare pot sa primesc cu executare?

Hotararea nu se comunica.
Sa mearga avocatul sa faca xerox dupa ea.
In recurs se poate intampla orice daca a declarat si parchetul recurs.Insa de principiu aveti prima sansa in proces...