avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 163 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apel parchet-posibilitate schimbare modalitate de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Apel parchet-posibilitate schimbare modalitate de executare?

Buna ziua! Am primit la prima instanta 2 ani si 3 luni inchisoare suspendat la 4 ani la un termen de 4 ani pentru detinerea de droguri de mare risc! Procurorul a declarat apel impotriva mea eu sunt multumit cu pedeapsa! Mai am facut si un denunt care nu a fost folosit inca! Poate sa mai primesc cu executare la curtea de apel brasov?? Multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:03, 11 Aprilie 2016
Parchetul poate declara apel fie in defavoarea inculpatului cand exista posibilitatea admiterii apelului si agravarii situatiei inculpatului prin pronuntarea unei pedepse cu executare si/sau intr-un cuantum majorat dupa caz, fie in favoarea inculpatului.
Dupa redactarea hotararii, dosarul se inainteaza la instanta superioara.
Mergeti ulterior la arhiva Curtii de Apel , studiati motivele de apel si in functie de acestea va formulati apararea.
Depinde cum a motivat instanta.
în funcție de acest aspect depind șansele dvs. în apel.
De fel judecățile sunt mult mai dificile la Curtea de apel decât la tribunal și parchetele au de regula cota mai mare.
Dacă nu va apărați foarte bine, în mod calificat, e foarte posibil sa aveți surprize neplăcute.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apel ? leemarta leemarta Buna ziua, am primit o condamnare de 6 luni cu suspendare, de care sunt multumit (mai putin de atat nu am cum sa primesc), dar avocatul zice ca ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Neagravarea situatiei in propriul apel daniel03 daniel03 Buna ziua, am fost condamnat la instanta de fond la 3 ani si 4 luni de inchisoare in regim de detentie pentru tentativa de omor. Mi s-au retinut circumstante ... (vezi toată discuția)
Recurs picika picika buna seara am fost condamnat la 1 an inchisoare cu suspendare sub supraveghere la judecatoria targu secuiesc,am declarat recurs atat eu cat parchetul si ... (vezi toată discuția)