Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conventie civila de prestari servicii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conventie civila de prestari servicii

Buna ziua,
Sunt membru intr-un proiect ce utilizeaza fonduri structurale si ma intereseaza sa stiu daca conform noului cod al muncii se mai pot intocmii conventii civile de prestari servicii. Daca da, va rog sa-mi spuneti si care este perioada maxima pe care se poate incheia o astfel de conventie civila.
va sugeram sa studiati putin noul cod civil cuprins intre art. 1294 si 1717 si veti afla reglementarile in vigoare
Cred ca va referiti la codul civil nu la codul muncii pentru ca acele contracte de prestari servicii au la baza aspecte din acest cod. Da se pastreaza in continuare. Termenul e cat tine treaba pe care trebuie s-o faca prestatorul catre beneficiar.
catalinat a scris:

Buna ziua,
Sunt membru intr-un proiect ce utilizeaza fonduri structurale si ma intereseaza sa stiu daca conform noului cod al muncii se mai pot intocmii conventii civile de prestari servicii. Daca da, va rog sa-mi spuneti si care este perioada maxima pe care se poate incheia o astfel de conventie civila.

Codul Muncii nu a reglementat niciodata conventiile civile ... acestea sunt supuse dispozitiilor Codului Civil si se incheie pentru o activitate ocazionala ... munca intr-un proiect ce utilizeaza fonduri structurale nu presupune incheierea unui astfel de contract , ci a unui c.i.m. ...