avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1096 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conventie civila de prestari servicii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conventie civila de prestari servicii

Buna ziua,
Sunt membru intr-un proiect ce utilizeaza fonduri structurale si ma intereseaza sa stiu daca conform noului cod al muncii se mai pot intocmii conventii civile de prestari servicii. Daca da, va rog sa-mi spuneti si care este perioada maxima pe care se poate incheia o astfel de conventie civila.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:49, 14 Ianuarie 2012
va sugeram sa studiati putin noul cod civil cuprins intre art. 1294 si 1717 si veti afla reglementarile in vigoare
Cred ca va referiti la codul civil nu la codul muncii pentru ca acele contracte de prestari servicii au la baza aspecte din acest cod. Da se pastreaza in continuare. Termenul e cat tine treaba pe care trebuie s-o faca prestatorul catre beneficiar.
catalinat a scris:

Buna ziua,
Sunt membru intr-un proiect ce utilizeaza fonduri structurale si ma intereseaza sa stiu daca conform noului cod al muncii se mai pot intocmii conventii civile de prestari servicii. Daca da, va rog sa-mi spuneti si care este perioada maxima pe care se poate incheia o astfel de conventie civila.



Codul Muncii nu a reglementat niciodata conventiile civile ... acestea sunt supuse dispozitiilor Codului Civil si se incheie pentru o activitate ocazionala ... munca intr-un proiect ce utilizeaza fonduri structurale nu presupune incheierea unui astfel de contract , ci a unui c.i.m. ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contracte de prestari servicii flori1981 flori1981 buna ziua cine imi poate spune si mie care este legea care prevede incheierea de contracte de prestare service va multumesc (vezi toată discuția)
Conventiile civile in noul cod civil bryan bryan Buna ziua! Se mai pot incheia conventii civile de prestarii servicii, dupa data de 01. octombrie 2011 in baza noului Cod civil. ?? Care sunt articolele care ... (vezi toată discuția)
Conventie civila standan54 standan54 Este valabila conventia civila pentru Asociatiile de proprietari? (vezi toată discuția)