Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Conventie civila
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Conventie civila

Este valabila conventia civila pentru Asociatiile de proprietari?
Doar pentru lucrarile ocazionale.
Daca se executa o lucrare de desfundare a unei coloane, daca se executa o lucrare de zugravire,vopsire, daca un electrician executa o inlocuirea de intrerupatoare,neoane,becuri, daca se executa o lucrare de gradinarit, etc. toate acestea se pot realiza prin incheierea de conventii civile?
Puteti incheia contract prestari servicii
dar daca se zugraveste o casa de scara de p+4 inclusiv demisol si spatiu de trecere catre fatada opusa , se poate face cu conventie civila ?
Este necesar incheierea de contract prestari servicii
Conventiile civile au disparut ca denumire din Noul Cod civil, iar contractul individual de munca=CIM, este singura varianta prin care un salariat poate lucra pentru un angajator. Totusi, reglementarile legale permit incheierea unui contract de prestari servicii ce poate aduce beneficii pentru ca reduc mult din contributiile platite
Se pot incheia contracte civile de prestari servicii, pentru anumite activitati, in special, cu caracter ocazional si excluzand raportul de subordonare intre prestator si beneficiarul muncii, in temeiul reglementarilor din dreptul civil si nu bazat pe Codul muncii
Conventia civila de prestari servicii poate fi incheiata pentru efectuarea unor activitati ce au caracter intamplator sau ocazional si care exclud subordonarea prestatorului fata de platitorul venitului.
In prezent, reglementarea legala a contractelor civile de prestari servicii, cunoscute in practica si sub denumirea de conventii civile, este data de art. 1.851 din Noul Cod Civil, potrivit caruia
contractul de antrepriza este contractul prin care antreprenorul se obliga ca, pe riscul sau, sa execute o anumita lucrare, materiala ori intelectuala, sau sa presteze un anumit serviciu pentru beneficiar, in schimbul unui pret.

Prestarea unui serviciu, executarea unei anumite lucrari, materiale ori intelectuale se pot realiza de catre o persoana fizica neautorizata in baza art. 1.851 din Noul Cod civil.
O persoana fizica neautorizata va putea sa execute o lucrare materiala ori intelectuala sau sa presteze un serviciu in baza art. 1851 din Codul civil numai cu titlu ocazional.
ynocentta, utilizator