Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Se mai pot incheia CCPS in Asociatiile de proprietari ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Se mai pot incheia CCPS in Asociatiile de proprietari ?

Asi dori sa stiu daca in Asociatiile de proprietari se mai pot incheia aceste Conventii civile de prestari servicii - CCPS - daca da , va rog enumerati cateva activitati .
Pentru ca sunt pareri si pareri , doresc un raspuns conform legilor in vigoare .
Multumesc
Se incheie contrascte de prestari servicii, pentru:activitate de administrare asociatie (adm.persoana fizica cu atestat sau SC cu acest obiect de activ), diverse reparatii, verificari/revizii
Codul comercial, codul fiscal
Pentru activitatea de administratie se poate incheia contract de prestari servicii numai daca persoana este PFA. Cu persoana fizica neautorizata, numai pentru ca are atestat, NU.

In rest, acest gen de contracte se pot incheia pentru lucrari ocazionale.
Multumesc
Citirea apometrelor , contoarelor sau cum se mai numesc de apa calda si rece , poate fi considerata lucrare ocazionala ? tinand cont ca aceasta se executa la sfarsitul lunii .
Da, daca nu este executata de administrator.